Studimi tregon se si dietat me pak karbohidrate mund të çojnë në humbje peshe

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, qasja konvencionale ka qenë të hani më pak kalori për të humbur më shumë kilogramë. Por a studim i publikuar në nëntor 2018 në revistë BMJ duket se sfidon këtë nocion dhe zbulon se trupi mund të mos i përpunojë të gjitha kaloritë në të njëjtën mënyrë.

Kaloritë nga karbohidratet shpesh mendohet se nxisin shtimin e peshës më shumë se kaloritë e tjera. Shumë dieta aktuale theksojnë një qasje me karbohidrate të ulëtaduke përfshirë populloren dietë ketogjene.

“Studimi ynë i shtohet literaturës që sugjeron përfitime metabolike për reduktimin e karbohidrateve të përpunuara në dietat tona,” thotë. David Ludwig, MD, hetuesi kryesor në studim dhe një endokrinolog në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe Spitalin e Fëmijëve të Bostonit në Massachusetts. “Ne zbuluam se dieta kishte një ndikim të madh në metabolizëm – njerëzit që konsumonin dietë me më pak karbohidrate në studimin tonë digjnin 250 kalori më shumë se ata në dietë me karbohidrate të lartë. Kjo rritje e metabolizmit mund të shkaktojë spontanisht një humbje peshe prej 20 kilogramësh për tre vjet pa ngrënë më pak. Nëse dietë me pak karbohidrate reduktuar urinë dhe marrjen e ushqimit gjithashtu, humbja e peshës do të ishte më e madhe.”

LIDHUR: 10 Dieta popullore me pak karbohidrate, dhe të mirat dhe të këqijat e tyre

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles