Simptomat e menopauzës përkeqësohen me PTSD dhe abuzim nga partneri

Hulumtimet e reja sugjerojnë se si gratë përjetojnë simptoma të zakonshme të menopauzës, të tilla si ndezjet e nxehta dhe problemet me gjumin, mund të jetë për shkak të dhunës në familje në të kaluarën ose të vazhdueshme ose një sulmi seksual. Përvojat, së bashku me simptomat e Çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD)mund të rrisë gjasat e disa simptomat e menopauzësedhe nëse ai abuzim ka ndodhur vite më parë, sipas a studim i publikuar online sot, 19 nëntor 2018, në Mjekësia e Brendshme JAMA.

Të lidhura: Simptomat e menopauzës që mund t’ju befasojnë

A janë simptomat e PTSD tek gratë më të zakonshme sesa besohej më parë ekspertët?

Në popullatën e studimit, 1 në 4 gra përjetuan PTSD simptoma, dyfishi i raportimit të grave simptomat e depresionit, dhe dukshëm më i lartë se sa prisnin studiuesit. Sipas autorëve, u gjetën lidhje të forta midis PTSD dhe çdo simptome të menopauzës së ekzaminuar në studim. Abuzimi emocional u raportua nga 1 në 5 gra, dhe këto gra kishin 50 përqind shanse më të larta për djersitje natën dhe 60 përqind shanse më të larta për seks të dhimbshëm.

Të lidhura: 10 mënyra për të mposhtur yndyrën e barkut në menopauzë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles