Studimi thotë se vezët nuk rrisin rrezikun e zemrës për njerëzit me diabet të tipit 2

Drejtimi ushqyes që kemi marrë në lidhje me të ngrënit e vezëve dhe se si ajo ndikon në shëndetin tonë ka qenë i fërguar, për të mos thënë të paktën. Më shumë se 30 vjet më parë, a Koha kopertina e revistës njoftoi Amerikën se vezët po kontribuonin në sëmundjet e zemrës. Kohët e fundit, dokumentari i Netflix 2017 Çfarë shëndeti tha se “Ngrënia e një veze në ditë është po aq e keqe sa pirja e pesë cigareve në ditë për jetëgjatësinë”.

Por një studim i ri i Universitetit të Sidneit zbulon se edhe për personat me prediabet dhe diabeti i tipit 2 (T2D)vezët nuk rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe janë një shtesë e mirë për një dietë të shëndetshme.

studimi, i publikuar në maj 2018 në Gazeta Amerikane e Ushqyerjes Klinikeështë një vazhdim i mëparshëm hulumtim, i botuar në prill 2015 në të njëjtën revistë.

Në studimin e parë, pjesëmarrësve iu kërkua të ruanin peshën e tyre duke ngrënë një dietë me shumë vezë (12 vezë në javë) ose me pak vezë (më pak se dy vezë në javë). Pas tre muajsh, studiuesit nuk gjetën asnjë ndryshim në shënuesit e rrezikut kardiovaskular.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles