Studimi i ri zbulon se antibiotikët mund të rrisin rrezikun e gurëve në veshka

spot_img

Prej vitesh mjekët kanë paralajmëruar për rreziqet e përdorimit të tepërt të antibiotikëve. Hulumtimet e reja tregojnë për një arsye tjetër për të kërkuar këto ilaçe vetëm kur është absolutisht e nevojshme.

Sipas një studimi të ri të publikuar në maj 2018 në Gazeta e Shoqatës Amerikane të Nefrologjisëantibiotikët oral mund të lidhen me një rritje rreziku i zhvillimit të gurëve në veshka, dhe rreziku më i madh mund të jetë tek fëmijët dhe adoleshentët. (Gurët në veshka janë copa të vogla dhe të forta të lëndës së ngurtë që mund të formohen në veshkat tuaja dhe të shkaktojnë dhimbje të jashtëzakonshme kur ngecin ndërsa lëvizin poshtë traktit urinar.)

Studimi zbuloi gjithashtu se rreziku i gurëve në veshka u ul me kalimin e kohës, por vazhdoi të rritet disa vite më pas antibiotik përdorni.

Antibiotikët luajnë një rol të rëndësishëm në mjekësi, por të dhënat e reja janë një kujtesë se ata duhet të përdoren siç duhet, thotë bashkautori i studimit. Gregory Tasian, MD, një specialist i sëmundjeve infektive në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias (CHOP). “Ky studim dhe hulumtime të tjera mbi përdorimin e antibiotikëve duhet të na bëjnë të ndalemi,” thotë ai. “Antibiotikët duhet të përdoren me maturi.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles