Studimi thotë se Stresi mund të tkurr trurin tuaj

Stresi kronik mund të sjellë një goditje të dëmshme për shëndetin e një personi. Mund të ketë një ndikim negativ në sistemin kardiovaskular, frymëmarrjen, mëlçinë, tretjen, sistemin nervor dhe shumë aspekte të tjera të mirëqenies.

Një e re studim, i publikuar më 24 tetor 2018 në revistë Neurologjiatregon se edhe truri mund të vuajë kur hormoni primar i stresit, kortizolingrihet shumë lart në sistemin e trupit.

“Ne tregojmë se edhe tek të rinjtë dhe të rriturit e moshës së mesme me një moshë mesatare 48 vjeç, më e larta nivelet e kortizolit në 30 përqindëshin e lartë u shoqëruan me vëllime më të vogla totale të trurit, ndryshime në lëndën e bardhë të trurit dhe performancë më të dobët në disa detyra memorie dhe të të menduarit”, thotë. Sudha Seshadri, MDautor i studimit dhe drejtor i Institutit Glenn Biggs për Alzheimer & Sëmundjet Neurodegjenerative në Qendrën e Shkencave Shëndetësore të Universitetit të Teksasit në San Antonio.

Dr. Seshadri thekson se hetimi nuk tregon se kortizoli i shkakton këto efekte, por gjen një lidhje të fortë midis niveleve të larta të hormoneve dhe rezultateve të dëmshme në tru.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles