Historia e një gruaje për trombozën e venave të thella dhe embolinë pulmonare

Në verën e vitit 2015, Kim Burgess dhe një grup shokësh të kolegjit u nisën për një udhëtim rrugor nga shteti i tyre i Maryland, në Kolorado. “Ne donim të ecnim me një grup 14 vjeç,” thotë Burgess, një mësuese e artit në shkollën fillore, e cila ishte 23 vjeç në atë kohë. Kjo është zhargon ecjeje për majat malore që kalojnë 14,000 këmbë mbi nivelin e detit.

Për të kursyer para për akomodimin, grupi lëvizte me turne. Pasi mbërritën në Boulder, Kolorado, pas 20 orësh udhëtim, të gjithë u ndjenë të përzier, dhimbje koke dhe pak frymëmarrje, simptoma të sëmundjes në lartësi. Ndërsa po kamponte në një pyll kombëtar atë natë, Burgess vuri re se këmba e saj e majtë ishte e fryrë dhe e dhimbshme.

Të nesërmen, kur grupi filloi të ngjitej në malin Elbert, majën më të lartë të Kolorados, Burgess u ndje edhe më keq. “Por ne kishim vozitur gjatë gjithë kësaj rruge, kështu që vendosa ta kaloj atë,” thotë ajo. Pas një 12 orësh rraskapitës, grupi arriti kulmin, më pas filloi zbritjen e tyre dhe aty ishte kur Burgess’s dhimbje në këmbë të intensifikuara. Ajo vendosi të kërkonte ndihmë mjekësore.

Në departamentin e urgjencës së spitalit në Ouray, Kolorado, Burgess u diagnostikua me një venë sipërfaqësore mpiksje të gjakut – një mpiksje pak nën sipërfaqen e lëkurës – në këmbën e saj. “Më thanë të pushoja, të aplikoja nxehtësinë dhe do të isha mirë,” tha ajo. Por këmba e saj u bë aq e dhimbshme, “Unë nuk mund të bëja as pjesën time të vozitjes,” thotë ajo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles