Unë kam artrit reumatoid”, thotë kampionia e tenisit Caroline Wozniaki

Ylli profesionist i tenisit Caroline Wozniacki ka qenë gjithmonë krenare si një nga atletet më të forta në turneun WTA. “Mendoj se kjo është diçka në të cilën patjetër fitoj mjaft ndeshje”, ka thënë ajo. Në fillim të këtij viti, Wozniacki rifitoi statusin e saj si lojtarja numër 1 në botë kur fitoi Australian Open, fitorja e saj e parë në Grand Slam. Por, pasi u rrethua nga dëmtimet dhe lodhja dobësuese, ajo dyshoi se diçka nuk shkonte përtej ndrydhjeve dhe dhimbjeve tipike që vijnë nga të qenit një atlet elitar.

Të lidhura: 10 fakte thelbësore rreth artritit reumatoid

Dhimbja e kyçeve, ngurtësia dhe simptoma të tjera të artritit reumatoid filluan në verë

“Pas Wimbledon, me të vërtetë nuk po ndihesha mirë,” tha Wozniacki në një konferencë për shtyp më 25 tetor. “Mendova se ishte gripi. Mendova se ishte mirë; Unë do ta kapërcej. Arrita në Uashington dhe më dhembin gjunjët, po më dhemb këmba. Mirë, thjesht do të vazhdoj përpara. Unë luaj në Montreal dhe diçka nuk më shkon mirë. Nuk mund t’i ngre duart mbi kokë. Shkoj te mjeku dhe më thonë se çdo gjë është në rregull dhe pastaj e di që nuk jam mirë. Mendova se ndoshta kisha mono. Rezulton se kam një sëmundje autoimune, artrit reumatoid, i cili hyn dhe sulmon nyjet tuaja”, tha Wozniacki.

Të lidhura: Diagnoza e gabuar e artritit reumatoid është e zakonshme

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles