Studimi i ri sugjeron se dieta mesdhetare mund të ndihmojë gjumin

spot_img

Ju ndoshta keni dëgjuar për një mori përfitimesh shëndetësore që janë shoqëruar me ndjekjen e një diete mesdhetare, duke përfshirë uljen e rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe disa lloje të kancerit. Tani një e re studim, botuar më 5 shtator 2018, në revistë Geriatri & Gerontologjika sugjeruar se ngrënia e një diete mesdhetare mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e cilësisë së gjumit tek të rriturit e moshuar.

Ndërsa hulumtimet e mëparshme kanë treguar disa tregues se ekziston një lidhje midis gjumë të mirë dhe çfarë hamë, hulumtimet nuk kanë zbuluar ende saktësisht se si ndikojnë këto të dyja njëri-tjetrin. “Nuk ka shumë informacion mbi gjumin dhe lëndët ushqyese specifike në ushqim”, thotë Eirini Mamalaki, autore kryesore e studimit dhe kandidate për doktoraturë në. Universiteti Harokopio në Athinë, Greqi.

Mamalaki dhe kolegët vlerësuan dietat dhe modelet e gjumit të 1639 të rriturve të moshës 65 vjeç e lart nga një periferi e Athinës dhe një zonë urbane në Greqi, nëpërmjet pyetësorëve që pjesëmarrësit plotësuan. Kushdo që është diagnostikuar me demenca dhe kushdo që i nënshtrohej trajtimit për problemet e gjumit u përjashtua nga studimi.

Pjesëmarrësit iu përgjigjën pyetjeve rreth asaj se sa herë u zgjuan gjatë natës, sa kohë iu desh të binte në gjumë dhe nëse ndiheshin apo jo të freskuar pas zgjimit; si dhe për sa shpesh hanin produkte qumështi, drithëra, fruta, perime, mish, peshk, bishtajore, yndyrna të shtuara, pije alkoolike dhe ëmbëlsira.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles