Rreziku i përdhes është më i lartë me apnenë obstruktive të gjumit

spot_img

A e dini nëse keni apnea e gjumit? Këtu është edhe një arsye tjetër për t’u kontrolluar apnea obstruktive e gjumit (OSA)më e zakonshme lloji i apnesë së gjumit: A studim i publikuar online më 30 gusht 2018, në revistë Artriti dhe Reumatologjia tregoi se njerëzit me OSA kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit përdhes, një lloj artriti që shkakton nyje të fryra, të dhimbshme dhe të ngurtësuara. Në vazhdimin e studimit, studiuesit zbuluan se 4.9 përqind e pacientëve me OSA dhe 2.6 përqind e pacientëve jo-OSA zhvilluan përdhes.

Të lidhura: Si ndihet dhimbja e artritit?

Janë edhe dy të tjera llojet e apneas së gjumit (qendrore dhe komplekse) por ato nuk janë shqyrtuar në këtë studim.

Studimi vërteton një rrezik në rritje për përdhes, si afatshkurtër ashtu edhe afatgjatë

Në përgjithësi, rreziku i përdhes është më i madh midis një dhe dy vjetësh pas diagnozës së OSA, me rrezikun e fillimit të përdhes është më shumë se 50 për qind më i madh tek ata me apnea të gjumit krahasuar me ata pa.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles