Stoku i Turqisë

Stoku i Turqisë

Përfitoni sa më shumë nga gjeldeti juaj duke përdorur kockat për të bërë një stok. Mund të ruhet në frigorifer për t’u përdorur në supa, rizoto dhe më shumë

Përbërësit

 • 1 kufoma e gjelit të detit, mishi i hequr
 • 2 qepë, i copëtuar
 • 2 karota, i copëtuar
 • 2 kërcell selino, i copëtuar
 • 1 lugë kokrrat e piperit të zi
 • 3 degëza trumzë
 • 1 gjethe dafine

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosini të gjithë përbërësit në një tenxhere të madhe ose më të madhe tenxhere, dhe mbusheni me 2 litra ujë. Shtoni më shumë ujë për të mbuluar të gjithë përbërësit nëse është e nevojshme.

 • HAPI 2

  Lëreni të ziejë në zjarr të fortë, duke hequr me lugë çdo shkumë që shfaqet sipër lëngut. Uleni në nxehtësi mesatare, më pas ziejini, gjysmë i mbuluar, për 3 orë – lëngu do të ketë pakësuar dhe përqendruar shijet e tij. Ose, nëse preferoni një lëng më të lehtë, mbulojeni plotësisht gjatë zierjes.

 • HAPI 3

  Fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet për disa minuta, më pas kullojeni me kujdes në një enë ose enë që të ftohet plotësisht. Ruhet në frigorifer për një javë dhe tre muaj në frigorifer.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles