Salmon, kungull dhe karkalec laksa

Salmon, kungull dhe karkalec laksa

Kjo supë e shpejtë malajziane me petë është gjëja më e mirë për të ngrohur mbrëmjet më të ftohta

Përbërësit

 • 185 g kavanoz laksa paste (ose përdorni 2-3 lugë gjelle pastë tajlandeze karri të kuqe)
 • 1 kungull i vogël gjalpë (rreth 600g/1lb 5oz pasi të qërohet), të prera në copa
 • 400 gr mund të qumështit të kokosit
 • 600 ml lëng pule
 • 140 g petë mesatare orizi, laget në ujë të vluar dhe kullohet
 • 300 gr paketë fasule
 • 400 gr fileto salmoni pa lëkurë, prerë në copa të mëdha
 • 200 gr karkaleca me bisht
 • tufë qepe pranvere, feta
 • tufë e vogël koriandër lë, për të shërbyer
 • gëlqere pyka, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni pastën në një tenxhere të madhe dhe skuqni kungujt për disa minuta derisa të lyhen mirë me pastë. Hidhni qumështin e kokosit dhe lëngun dhe ziejini për 10 minuta. Kungulli duhet të ketë ende një pickim në të. Shtoni petët e kulluara dhe fasulet.

 • HAPI 2

  Për të ngrirë, fikeni zjarrin menjëherë dhe lëreni të ftohet, më pas transferojeni në një enë të përshtatshme për ngrirje. Nëse jeni duke e bërë këtë për të ngrënë tani, shtoni salmonin dhe karkalecat dhe gatuajeni për 4-5 minuta derisa peshku të jetë gatuar.

 • HAPI 3

  Nëse është e ngrirë, shkrijeni brenda natës në frigorifer dhe më pas kthejeni në një tenxhere të madhe. Shtoni salmonin dhe karkalecat, mbulojeni, lëreni të ziejë dhe ziejini derisa peshku të gatuhet – duhet vetëm 1-2 minuta. I trazojmë qepët e pranverës, më pas i spërkasim me koriandër dhe i shërbejmë me disa copa lime.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles