Stafi i qendrës së kafshëve të egra në Richmond, Virxhinia vishen si dhelpër për t’u kujdesur për kompletin e shpëtuar

spot_img

Një qendër e kafshëve të egra ka zhvilluar një mënyrë për të ndaluar një dhelpër të kuqe të porsalindur të braktisur që të mos përdoret shumë me njerëzit: duke e ushqyer atë duke veshur një maskë dhelpre.

Qendra e kafshëve të egra Richmond në Richmond, Virxhinia, ka shpërndarë një video e themelueses së qendrës, Melissa Stanley, duke ushqyer me qumësht kompletin e vogël femër – termi për një dhelpër të mitur – ndërsa mbante maskën në një përpjekje për të parandaluar ngulitjen, ku kafshët krijojnë një lidhje të fortë menjëherë pas lindjes me kafshën tjetër të parë që merr. kujdes nga.

“Është e rëndësishme të sigurohemi që jetimët që rriten në robëri të mos bëhen të ngulitura apo të mësuara me njerëzit”, tha qendra në një postim në Facebook të martën.

“Për ta parandaluar këtë, ne minimizojmë tingujt e njeriut, krijojmë barriera vizuale, zvogëlojmë trajtimin, zvogëlojmë transferimet e shumta midis objekteve të ndryshme dhe mbajmë maska ​​​​për speciet,” tha përditësimi.

Qendra shtoi se ishte në gjendje të gjente komplete të tjera dhelpre të së njëjtës moshë dhe peshë si dhelpra e shpëtuar.

Dhelpra e vogël, që peshonte vetëm 80 gram (2,8 oz), u zbulua nga Richmond SPCA dhe u dorëzua në qendër më 29 shkurt. Shpëtimtarët në fillim menduan se ishte një mace, por shpejt e kuptuan se ishte një çantë dhelpra neonatale, me sytë ende të mbyllur dhe me dhëmbët ende për t’u dukur.

Stanley tha se maska ​​krijon një pengesë vizuale për të parandaluar kafshët që të nguliten te njerëzit.
Drejtoresha ekzekutive dhe themeluesja e Qendrës Richmond Wildlife, Melissa Stanley, mban një maskë dhelpre ndërsa ushqen një çantë dhelpre të kuqe jetime.Qendra e kafshëve të egra Richmond nëpërmjet AP

Videoja e maskës së qendrës bëri jehonë a skemë nga një strehë e kafshëve të egra në Kinë në 2022ku punëtorët e veshur me veshje panda lyheshin me feçe dhe urinë ariu në përpjekje për të fshirë kujtimin e kontaktit njerëzor nga pandat e robëruara.

Qendra në Virxhinia e përdori incidentin për të rritur ndërgjegjësimin për rreziqet e tërbimit.

Njerëzit që e gjetën dhelprën e trajtuan me duar të zhveshura dhe qendra paralajmëroi se kjo e vë në rrezik gjetësin dhe kafshën.

Dorezat e duhura duhet të vishen për të trajtuar çdo gjitar të goditur që gjendet në natyrë, duke përfshirë qentë dhe macet, për të parandaluar nevojën që ai të vritet dhe të dërgohet për testim të tërbimit, tha ai.

Qendra shtoi se, në kundërshtim me opinionin popullor, tërbimi nuk shfaqet gjithmonë te kafshët që veprojnë në mënyrë agresive.

Qyteti i Richmond ka raportuar dy raste të tërbimit te macet shtëpiake në pesë vitet e fundit, tha qendra, por asnjë në dhelpra. Kishte 131 raste në mace në të gjithë Virxhinian në të njëjtën periudhë kohore dhe 185 raste në dhelpra, tha qendra.

“Ndërsa rreziku i transmetimit të tërbimit nga ky komplet për dhelpra për të porsalindur është minimal, duke pasur parasysh statistikat mbi dhelprat në qytetin e Richmond, ajo nuk ka dhëmbë dhe ishte e dehidratuar me pështymë të reduktuar në gojë, rreziku nuk është zero”, tha qendra. në një postim në Facebook më 1 mars.

Qendra tha se do të përpiqej të ribashkonte kompletin me nënën e saj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles