Macja kimike në gjendje të lirë në qytetin japonez, paralajmërojnë zyrtarët

spot_img

Zyrtarët në një qytet japonez kanë një paralajmërim për banorët: Mos e prekni macen e mbuluar me kimikate toksike.

Mace fatkeqe është zhdukur pasi me sa duket ka rënë në një rezervuar me lëng që përmban krom gjashtëvalent në një fabrikë metalike, tha të hënën qyteti Fukuyama në Japoninë perëndimore.

Sipas gazetës japoneze të lajmeve Asahi Shimbun, një gjurmë e putrave të verdhë-kafe që çon larg nga rezervuari u zbulua të hënën në mëngjes nga një punonjës në fabrikën Nomura Plating Fukuyama. Pamjet e vëzhgimit më vonë treguan macen duke u larguar nga fabrika një natë më parë.

Kromi gjashtëvalent është një kimikat shumë acid dhe kancerogjen që mund të shkaktojë irritim të lëkurës kur preket dhe probleme të frymëmarrjes kur thithet. Fabrika thotë se punëtorët e saj mbajnë maska ​​​​dhe doreza gome kur e trajtojnë atë, raportoi Asahi.

Zyrtarët lokalë të mjedisit u kanë kërkuar banorëve që të mos afrohen ose prekin asnjë mace që “duket jonormale” dhe të kontaktojnë qytetin ose policinë nëse shohin një të tillë.

Kompania tha se një pjesë e një fletë të vendosur mbi rezervuar ishte kthyer.

Një zëdhënës i tha Agence France-Presse se kompania kishte njoftuar menjëherë policinë, zyrtarët e qytetit dhe fqinjët e fabrikës.

“Incidenti na zgjoi me nevojën për të marrë masa për të parandaluar hyrjen fshehurazi të kafshëve të vogla si macet, gjë që nuk e kishim parashikuar kurrë më parë”, tha zëdhënësi.

Deri të martën, askush nuk kishte raportuar se kishte parë kafshën, e cila mund të ketë ngordhur për shkak të ekspozimit kimik.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles