Speca ‘’të përvëluara’’

spot_img

Përbërsit:

  • 5 kg speca somborka
  • 1 l uje
  • 1 filgjan e kafes turke sheqer(filgjani 150 ml)
  • 1 filgjan krip
  • 1 filgjan uthull
  • 1 filgjan vaj

Udhëzimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Specat i pastrojme u hjekim bishtat dhe farat.

Ne nje ene qesim ujin,uthullen,kripn dhe sheqerin dhe veme te vloje.

Ne enen me ujin qe vlon qesim nga 5-6 speca,leme per nga 1 minuta dhe largojm e nga ena  enen rrjete.

Specat i perveluara i qesim ne nje ene me te madhe,dhe marim nga nje spec,mbushim me nga nje luge te vogel krip dhe nga nje luge te vogle sheqer.

Mbushja e luges varet nga madhesia e specave.

Shtu shpejte i qesim enen ku do ti konzervojme per dimer,ene te cilen e kemi sterilizuar nese eshte e qelciit apo nese eshte plastike e dezinfektojme muret e enes me nje thelp hudher duke pershkuar tere siperfaqen e enes nga mbrenda.

Derisa i radhisim specat shtojme hudher,karrote dhe marganoz.

Enen e mbyllim mire,dhe lengu qe leshojne specat do te afrohet siperfaqes dhe keshtu mund te shtoni vetem pak nga uji ku jane perveluar specat.

Sasia e specave mund te rritet,dhe njekohesisht edhe sasia e shellires ku jane perveluar.

Keto speca mund te konsumohen te nesermen apo edhe te qendrojne per nje kohe te gjate si turshi dimri.

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles