Përbërësit

 • 1 qepë
 • 300 gr mish pule
 • 1 karrotë
 • 30 gr miell
 • 2 litra supë kubike
 • 1 gjeth dafine
 • Piper
 • Kripë
 • 1 tufë majdanoz
 • 50 gr thërrime buke
 • 1 vezë
 • 30 gr gjalpë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa pritet imët dhe skuqet në vaj, shtohet mishi i prerë në copa të vogla dhe skuqet disa minuta.

Pastaj shtohet karrota e copëtuar dhe 20 gr miell, përzihen mirë dhe skuqen edhe pak.

Mbi të hedhim supën kubike, shtojmë një fletë dafine, piper të zi dhe kripë.

Deri sa supa të vlojë, bëhen topthat, majdanozi lahet, grimcohet imët dhe përzihet me thërrimet e bukës.

Shtohet veza dhe gjalpi i zbutur, e gjithë masa përzihet mirë dhe bëhen 10-12 topa.

Topat zhyten në miellin e mbetur, futen në supë dhe i ziejmë 10 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.