Përbërësit

450 gr spageti

150 gr rukolë

4 thelpinj hudhër

6 lugë vaj vegjetal

60 gr djathë

Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Zieni makaronat sa duhet në ujë të bollshëm me kripë, kullojini me kujdes, duke ruajtur 2 lugë ujë të gatimit.

Në një tenxhere të madhe, me vaj në zjarr mesatar,skuqni ndërkohë hudhrën derisa të marrë ngjyrë lehtë.

Shtoni rukolën dhe fërgoni për 1 minuta, hidhni kripë dhe hiqeni hudhrën.

Shtoni makaronat, ujin e ruajtur të gatimit, trazojeni dhe lërini të marrin shije për 2 minuta.

Spërkateni me djathë të grirë dhe shërbeni.

Ju bëftë mirë!

 

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak