Përbërësit

PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA

 • 2 patate
 • 1 pras
 • 750 ml lëng lëng zarzavatesh i valuar (i përgatitur me dado vegjetale)
 • 500 ml qumësht me yndyrë
 • koper e freskët
 • 3 lugë lëng limoni lëng limoni
 • 150 g r salmon i tymosur
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper

Hapat

 1. Në një tenxhere skuqim prasin e prerë imët me 2 lugë vaj ulliri, shtojmë patatet e qëruara dhe të prera në kubikë të vegjël.
 2. Kur të kenë marrë pak ngjyrë patatet, hedhim lëngun e valuar dhe i lëmë në zjarr për 15 minuta ose derisa të shohim që patatet janë zbutur aq sa duhet.
 3. Hedhim masën e sipërme për ta grirë në blender bashkë me lëngun dhe kur të jenë bërë si masë homogjene e hedhim përsëri në tenxheren ku po ziente më parë, shtojmë qumështin, koprën, lëngun e limonit, kripë dhe piper.
 4. Vëmë tenxheren në zjarr dhe e heqim nga zjarri kur të ketë marrë valë për 2 minuta. E shërbejmë menjëherë.