Përbërësit

  • 80 0 gr kallmarë
  • 1 kokë hudhër
  • 1 limon
  • 1 tubë majdanoz
  • 2 speca të gjelbër
  • 2 decilitra vaj vegjetal
  • Erëza
  • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Trupi i kallamarit pritet përgjysmë ndërsa këmbët lihen të plota.

Gjysma e hudhrës grihet imët ndërsa thelpinjtë e mbetur priten përgjysmë për së gjati.

Specave u hiqen bishtat dhe farat, priten në katrorë të mëdhenj.

Majdanozi pastrohet dhe grihet shumë imët, limoni shtrydhet për të fituar lëng nga ai, në një enë e bashkojëm vajin e vegjetal, hudhrën e grirë, majdanozin, lëngun e limonit dhe erëzat sipas shijës.

Të gjitha përzihen mirë, kallamarët vendosen në marindaën e përgatitur dhe lihen të qëndrojnë aty së paku 1 orë.

Kallamarët e marinuar kullohen dhe një nga një vendosen në shkop për skarë, ndërmjet kallamarëve vendosen thelpinj hudhre dhe katrorë speci.

Kallamarët në shkopinj për skarë pjekën në temperaturë mesatare të skarës dhe kohë pas kohe lyhen me marinarë, derisa të skuqen.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.