Përbërësit

450 gr spageti

1 tugë borzilok

1 lugë rozmarine

2 lugë majdanoz

40 gr bukë e thërmuar

2 qepë

1 thelb hudher

1 lugë kaparinë

90 gr ullinj të zinj

6 lugë vaj vegjetal

Kripë

Bibër të zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Grijeni trashë borzilokun duke ruajtur mënjanë 16 gjethe të mëdha.

Në një tas, përzieni borzilokun e grirë, rozmarinën, majdanozin e bukën e grirë.

Në një tenxhere të madhe, në zjarr të ngadaltë, fërgoni qepët, hudhrën dhe ullinjtë me 3 lugë vaj, për 3 minuta.

Shtoni erëzat e grira, kaparinën dhe vazhdojeni gatimin 2 minuta ose derisa hudhrat të marrin ngjyrë.

Në një tigan të vogël, me vajin e mbetur në zjarr mesatar, vyshkeni për ndonjë sekondë gjethet e plota të borzilokut dhe vendosni të thahen mirë në letër kuzhine.

Ziheni ndërkohë makaronat në ujë të bollshëm me kripë, kullojini, hidhni në tenxhere me erëzat dhe lëreni të marrin shije në zjarr mesatar për 1 minuta.

Hidhni kripë, trazojeni dhe shërbeni duke i zbukuruar pjatat me gjethet e fërguara të borzilokut.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak