Përbërësit

 • 3 preshë
 • 2 patate
 • 2 gota brokoli të grirë
 • 2 gota ujë
 • 1 kubë supë pule
 • 225 gr qumësht
 • Krip
 • Piper te zi

Hapat

 1. Në një tigan të nxehtë me pak vaj në të, fërgojmë preshin e coptuar, për 7 minuta. Shtojmë patatet e coptuara dhe ujin e përzier me kuben e supes, dhe e lëm të ziej për 10 minuta, shtojmë brokolin, masen e zijem dhe për 8 minuta të tjerë.
 2. Masen e largojmë nga zjarri, dhe e vendosim në enë te blenderit, e largojmë pasi të kemi fituar një masë kremoze.
 3. Në një tenxhere vendosim qumështin e ziejmë atë, e lëm të ftohet për 5 minuta, pastaj shtojmë masen e përgaditur.
 4. Masen e përziejmë mirë, i shtojmë kryp dhe piper të zi sipas shijes, pas kësaj supa kremoze është e gatshme për servim.