Skuqe panxhar me krem ​​kosi dhe tartar salmon

Skuqe panxhar me krem ​​kosi dhe tartar salmon

Skuqjet e ngrohta dhe krokante të panxharit kombinohen në mënyrë të përkryer me kremin e ftohtë dhe salmonin delikat të papërpunuar. Një fillestar i shijshëm ose një drekë e lehtë që është e pasur me omega-3

Përbërësit

Për skuqjet

 • 3 lugë gjelle vaj kikiriku
 • 1 qepë e vogël të grira imët
 • 1 thelb i hudhrës i grimcuar
 • 225 g Patate Maris Piper
 • 550 g panxhari
 • 2 vezë të mëdha i rrahur lehtë

Për tartarin

 • 450 g fileto salmon lëkura e hequr
 • 2 shallots i grire shume holle
 • 2 lugë gjelle kopër i grirë shumë imët
 • ½ limon lëngje
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjer (një me fruta, jo një toskan me bar)

Për të shërbyer

 • 300 ml tenxhere krem ​​kosi

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni 1/2 lugë gjelle vaj kikiriku në një tigan të madh. Skuqini butësisht qepën derisa të jetë e butë, por jo e ngjyrosur. Shtoni hudhrën, gatuajeni për 1 min, më pas lëreni mënjanë. Qëroni dhe grijini patatet dhe panxhari. Vendoseni mishin e grirë të secilit në një muslin ose një leckë të re J (ose një peshqir çaji nëse nuk e keni problem që të njolloset) dhe shtrydhni sa më shumë ujë që të jetë e mundur. Hidhni grilat në një tas dhe shtoni qepët e ziera, vezët dhe një sasi të mirë erëzash.

 • HAPI 2

  Për të bërë tartarin, grijeni salmonin në kubikë dhe përzieni me përbërësit e tjerë, plus disa erëza për shije. Përzierja duhet të jetë e lagësht, kështu që shtoni pak më shumë vaj nëse keni nevojë. Lëreni tartarin të ulet ndërsa gatuani skuqjet.

 • HAPI 3

  Ngrohni më shumë vaj në tigan dhe hidhni me lugë rreth 1/6 e përzierjes për fërgim. Gatuani derisa të krijohen kore nga njëra anë, më pas kthejeni. Pasi të kenë marrë ngjyrë të artë nga të dyja anët, ulni zjarrin dhe vazhdoni të gatuani derisa të zbuten deri në fund, duke i rrotulluar herë pas here (rreth 5 minuta nga secila anë). Kini kujdes që pjesa e jashtme të mos errësohet shumë përpara se të gatuhet brenda dhe shtoni më shumë vaj sipas nevojës. Fërkimet e gatuara i mbani të ngrohta në një furrë të ulët derisa të përfundoni pjesën tjetër.

 • HAPI 4

  Shërbejini petët e ngrohta me një kukull të bollshme salcë kosi dhe lugë tartari.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles