Skumbri i tymosur me bukë me hudhër iriq

Skumbri i tymosur me bukë me hudhër iriq

Përgatitni këtë supë me peshk të lehtë, të lehtë dhe të lehtë me hudhër, duke përdorur skumbri të tymosur dhe disa përbërës të dollapit të dyqaneve.

Përbërësit

 • 4 thelbet e hudhres i grimcuar
 • 50 g gjalpë plus një dorezë të madhe për supë, e zbutur
 • 1 bukë e vogël e rrumbullakët të bukës
 • 1 lugë vaj perimesh për gatim
 • 4 selino shkopinj, të grirë imët, plus disa gjethe për t’u shërbyer
 • 1 qepë të grira imët
 • 3 lugë gjelle miell i thjeshtë
 • 600 ml qumësht i plotë
 • 2 patate të mëdha prerë në kubikë
 • 200 gr paketoj skumbri i tymosur me piper me flake
 • 200 gr misër i ngrirë

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 220C/200C ventilator/gaz 7. Grini hudhrën me 50 g gjalpë. Prisni bukën fillimisht në njërën anë, pastaj në anën tjetër (në një model iriq), por mos e prisni deri në fund. Mbushni të çarat me gjalpë hudhre, më pas mbështillni lirshëm me fletë metalike, duke e lënë pjesën e sipërme të hapur që të jetë e freskët dhe piqini për 20 minuta ndërsa bëni supë.

 • HAPI 2

  Ngrohni një çelës gjalpë në një tenxhere me vaj. Hidhni selinon dhe qepën, gatuajeni për 5 minuta ose derisa të zbuten, më pas shtoni miellin dhe përzieni në një masë. Hidhni qumështin, nga pak, dhe gatuajeni derisa të jetë homogjen dhe konsistenca e kremit të dyfishtë. Shtoni patatet dhe gjysmën e skumbri, mbulojeni dhe ziejini për 15 minuta derisa patatet të jenë gatuar.

 • HAPI 3

  Lyejeni pjesën e mbetur të skumbrit, shtoni në supë me misër të ëmbël dhe ziejini për 1-2 minuta derisa misri i ëmbël të gatuhet. Spërkateni me pak ujë nëse është shumë i trashë. Hidhni në tasa, shpërndani mbi gjethet e selinos dhe shërbejeni me bukën për t’u mbytur.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles