Më shumë se 1 në 7 fëmijë në kopsht fëmijësh janë të trashë, zbulon studimi

Një numër në rritje i fëmijëve amerikanë po shtojnë peshë të tepërt në moshat shumë të vogla, ka zbuluar një studim i ri.

Në vitin 1998, 72.9 përqind e fëmijëve hynë në kopshtin e fëmijëve me një peshë të shëndetshme, bazuar në indeksin e masës së tyre trupore.BMI), ndërsa 15.1 për qind ishin mbipeshë dhe 12 për qind ishin obezë.

Më shumë se një dekadë më vonë, përqindja e fëmijëve që ishin mbipeshë kur hynë në kopshtin e fëmijëve ishte në thelb e pandryshuar. Por përqindja e fëmijëve obezë u rrit në 15.3 përqind dhe përqindja e fëmijëve me BMI e shëndetshme ra në 69 për qind, sipas rezultatet e studimit, të publikuara më 5 korrik në Pediatria.

“Këto të dhëna shqetësuese tregojnë se epidemia e obezitetit të fëmijërisë në Shtetet e Bashkuara vazhdon të rritet dhe të bëhet më serioze,” tha autori i vjetër i studimit, KM Venkat Narayan, MD, i Universitetit Emory në Atlanta, në një. deklaratë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles