Ramen e pulës mashtruese

spot_img

Ramen e pulës mashtruese

Ky version i shpejtë i supës klasike japoneze me petë bën një darkë të shijshme të përditshme ose drekë ngrohëse – dhe është gjithashtu me pak yndyrë dhe kalori

Përbërësit

 • 1.2 l lëng pule me cilësi të mirë
 • paketë e vogël koriandër, kërcell dhe gjethe të ndara
 • 1 djegës i kuq (pastruar nëse nuk ju pëlqen shumë i nxehtë), i prerë në feta
 • 2 lugë gjelle salcë soje e lehtë
 • 100 gr kërpudha perle gri, feta
 • 100 gr paketoj baby pak choi
 • 2 gjoks pule të gatuar pa lëkurë, feta
 • 100 gr petë me vezë
 • 50 g lastarë bambuje të prera në feta

Metoda

 • HAPI 1

  Vendosni një tenxhere të madhe në zjarr mesatar dhe derdhni lëngun. Pritini imët bishtat e koriandërit dhe shtoni në lëng me pjesën më të madhe të djegës. Lëreni të vlojë dhe shtoni 200 ml ujë. Pasi të jetë zier, zvogëloni zjarrin dhe ziejini për 5-10 minuta për të injektuar korianderin dhe specin djegës.

 • HAPI 2

  Shtoni salcën e sojës dhe një grirë piper të zi, më pas kërpudhat, pak choi, pulën dhe petët. Ziejini për 2 minuta derisa petët të zbuten, përpara se të shtoni fidanët e bambusë.

 • HAPI 3

  Shërbejeni në enë të thella të mbushura me gjethe koriandër dhe fetat e mbetura të specit djegës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles