Si të udhëtoni dhe studioni njëkohësisht dhe me sukses?

Ndërsa vitet e kolegjit tuaj janë ndoshta koha më e mirë për të eksploruar botën me një çantë shpine, shumë njerëz besojnë se është e pamundur të kombinohen studimet dhe udhëtimet.

Megjithatë, kjo mënyrë e të menduarit nuk mund të jetë më larg nga e vërteta, dhe ka vetëm disa gjëra që duhet të dini se si të udhëtoni dhe studioni njëkohësisht dhe me sukses. Në këtë artikull, ne kemi mbledhur disa nga këshillat dhe truket më të mira për të udhëtuar më shumë duke fituar një diplomë pasuniversitare pa prishur bankën. Kjo këshillë ka ndihmuar shumë studentë dhe jemi të sigurt se do të funksionojë edhe për ju.

Planifikoni përpara

Megjithëse marrja e një bilete treni dhe nisja në perëndim të diellit mund të tingëllojë romantike, një qasje më realiste për të udhëtuar kërkon mjaft planifikim. Gjëja më e rëndësishme është të vendosni se ku dëshironi të shkoni. Kohët e fundit, mjaft destinacionet e udhëtimit për studentët janë bërë më të njohura për shkak të aksesit dhe çmimeve relativisht të ulëta. Pavarësisht se cili kontinent ju intereson më shumë për momentin, ka vende dhe qytete të pafundme që ju presin. Përpara se të niseni, ju rekomandojmë gjithashtu që të bëni një listë të vendeve më të rëndësishme për t’u vizituar, në mënyrë që të mos ndiheni shumë të mbingarkuar pas mbërritjes.

Gjeni programe për të studiuar jashtë vendit

Mënyra më e lehtë dhe më e përshtatshme për të kombinuar arsimin dhe udhëtimin është të studioni jashtë vendit. Nëse jeni aktualisht në shkollë, kontaktoni këshilltarin tuaj udhëzues ose një këshilltar dhe zbuloni nëse kursi juaj ofron një semestër jashtë vendit në një universitet partner. Shumë shkolla në mbarë botën mirëpresin studentë të transferuar dhe ju mund të bëheni lehtësisht një prej tyre. Kontrolloni me kolegjin ose universitetin tuaj dhe zbuloni se çfarë duhet të aplikoni; zakonisht, do t’ju duhet të dorëzoni një kopje të transkriptit tuaj akademik dhe një letër motivuese.

Menaxhoni buxhetin tuaj

Ndoshta keqkuptimi më i zakonshëm për udhëtimet është se duhet të jesh i pasur që të mund ta përballosh atë. Për fat të mirë për të gjithë ne, një gjë e tillë nuk është e vërtetë dhe ka shumë mënyra për ta bërë këtë udhëtim me një buxhet. Si student, ju ndoshta tashmë dini gjithçka rreth kërkimit dhe planifikimi i një udhëtimi kërkon gjithashtu disa detyra shtëpie. Nëse dëshironi të udhëtoni me aeroplan, mbani mend se linjat ajrore shpesh mbajnë shitje dhe disa ditë të javës priren të shoqërohen me çmime më të ulëta të biletave. Përveç kësaj, bujtinat po bëhen më të disponueshme në të gjithë botën dhe zakonisht janë një vend i mrekullueshëm për të takuar udhëtarë të tjerë studentë. Atje jane hotele në universitete gjithashtu. Para se të shkoni në një udhëtim, dijeni se sa mund të shpenzoni dhe mbani mend se përvojat janë më të vlefshme se suveniret.

Përqendrohuni në menaxhimin e kohës

Një nga aspektet më të rëndësishme të udhëtimit në kolegj është të mos neglizhoni punën tuaj akademike. Për të pasur sukses në të dyja këto sfera, do t’ju duhet të përqendroheni në menaxhimin e kohës dhe t’i dorëzoni detyrat tuaja në kohë. Në rast se e gjeni veten duke luftuar me përcaktimin e afateve që çojnë në udhëtimin tuaj, mund të lexoni mostra letrash nga PapersOwl.com ekspertë dhe gjeni frymëzim për të prodhuar punën tuaj në një kohë të shkurtër. Një avantazh i madh i qëndrimit në krye të detyrave tuaja gjatë gjithë semestrit është se profesorët tuaj do të kenë gjasa të kuptojnë nëse shpjegoni se nuk mund të jeni në klasë ose të paraqisni diçka në kohë për shkak të një udhëtimi.

Bëni udhëtime të fundjavës

Të udhëtosh nuk do të thotë që duhet të largohesh nga qyteti (ose edhe nga vendi) për disa javë në të njëjtën kohë. Në fillim të semestrit, ju do të merrni një program dhe do të dini se kur do të keni një fundjavë të lirë ose një pushim të shkurtër. Edhe pse ndoshta nuk do të keni kohë të mjaftueshme për të shkuar jashtë vendit gjatë fundjavës, ia vlen edhe të eksploroni vendin tuaj. Nëse vendosni të studioni jashtë vendit, një udhëtim i shkurtër do të jetë një shtesë e shkëlqyer për përvojën tuaj të përgjithshme dhe do t’ju ndihmojë të vini më shumë në kontakt me një kulturë të ndryshme dhe njerëz të rinj. Shihni qytetet më të mira për një udhëtim në fundjavë.

Rri me studentë të huaj

Pjesa më e mirë e udhëtimit është padyshim takimi me njerëz të rinj me prejardhje të ndryshme, dhe kolegji është një shesh lojrash i mrekullueshëm për miqësi të reja. Nëse shkolla juaj ka studentë të huaj, sigurohuni që t’i kontrolloni ata. Nëse e bëni këtë, jo vetëm që do të bëni një mik dhe do të mësoni diçka interesante për një kulturë tjetër, por gjithashtu do të gjeni një shok udhëtimi ose do të keni dikë për të vizituar jashtë vendit. Studentët e huaj mund t’ju japin disa njohuri rreth vizitës në vendin e tyre, t’ju tregojnë disa truke për udhëtimet dhe madje t’ju mësojnë disa fjalë në një gjuhë tjetër.

Mos prit

Pasi të keni bërë plane për të udhëtuar, mos vazhdoni ta shtyni udhëtimin tuaj. Është e lehtë të kapeni pas detyrave të studimit, afateve dhe punës, por ia vlen të bëni një pushim. Vendosni se ku doni të shkoni, rezervoni një vend për të qëndruar, mblidhni disa miq dhe shkoni në një aventurë.

Të gjithë e dimë se sa e vështirë duhet të punojnë studentët pothuajse gjatë gjithë kohës për të fituar diplomën e tyre pasuniversitare. Megjithatë, të jesh një studiues i suksesshëm nuk do të thotë që nuk mund të kesh kohë për të udhëtuar dhe eksploruar botën. Pavarësisht nëse shkoni për një semestër jashtë vendit apo bëni një udhëtim të shkurtër fundjave me miqtë tuaj, ka shumë mënyra për të udhëtuar dhe për të arritur sukses akademik në të njëjtën kohë. Shpresojmë, t’i keni gjetur të paktën disa nga këto këshilla të dobishme dhe tani jeni të motivuar të planifikoni një portë për disa ditë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles