Cili është lloji juaj i zemërimit? | Shëndeti i përditshëm

Zemërimi mund të jetë një emocion i pakëndshëm për t’u përballuar, por është një pjesë normale dhe e shëndetshme e të qenit njeri. Nëse e shprehni në mënyrë të shëndetshme, zemërimi shërben si një forcë e fuqishme motivuese.

Por zemërimi kronik mund të rrisë tuajin atak ne zemer dhe rreziku i goditjes në tru. Përpara se të adresoni çështjet tuaja të zemërimit, ju ndihmon të përcaktoni llojin tuaj të zemërimit. Këtu janë shtatë profile të zakonshme të zemërimit, si dhe këshilla për të menaxhuar ndjenjat tuaja të armiqësisë.

Zemërimi pasiv

Nëse thellë brenda jush jeni të shqetësuar, por nuk e keni thënë me zë të lartë ose nuk e keni pranuar ende, mund të keni zemërim pasiv ose rezistent. Ndonjëherë duke u shfaqur si sarkazëm ose duke bërë deklarata pasive agresive, ky lloj zemërimi është i vështirë për t’u identifikuar dhe mund të bëjë kërdi në shëndetin tuaj.

“Kur i mbani të gjitha ndjenjat në shishe, trupi juaj është i tensionuar gjatë gjithë kohës. Sistemi juaj imunitar dobësohet dhe ju jeni në rrezik më të lartë për sëmundje të zemrës, kancer, osteoartritimadje edhe mosfunksionimi i nyjeve temporomandibulare dhe kushtet e lëkurës”, thotë Peter Sacco, PhD, psikolog në Niagara, Nju Jork, dhe autor i Cili është lloji juaj i zemërimit? “Nuk është e pazakontë që ky lloj personi një ditë thjesht të këputet,” thotë Dr. Sacco.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles