Si të qëndroni zgjuar në takimin tuaj më të mërzitshëm

Ndodh gjatë gjithë kohës dhe i ndodh të gjithëve, të paktën herë pas here: të biesh në gjumë në vende të papërshtatshme ose në kohë të papërshtatshme. Nëse jeni me miqtë, mund të jetë qesharake. Por të flesh në një takim ose në mes të një leksioni të rëndësishëm mund të jetë vdekjeprurëse.

Problemi është më i përhapur nga sa mund ta imagjinoni. Një studim i vitit 2009 i kryer nga departamentet shtetërore të shëndetësisë në bashkëpunim me Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve zbuloi se gati 40 për qind e të rriturve amerikanë bien në gjumë pa dashje gjatë ditës. Në fakt, CDC përshkruan mungesa e gjumit në mesin e amerikanëve modernë si një epidemi e shëndetit publik.

“Kur bie në gjumë në çdo situatë që nuk dëshiron, është një shenjë e sigurt që je i privuar ndjeshëm nga gjumi”, tha. Ilene RosenMD, drejtor programi për Bursën e Gjumit të Universitetit të Pensilvanisë.

Më problematikisht, tundja e kokës jashtë dhomës së gjumit mund të jetë një shenjë e një çrregullimi serioz të gjumit, si p.sh apnea e gjumit, sindromi i këmbëve të shqetësuaraose narkolepsia, tha Sterling Malish, MD, drejtor i Qendrës Gjithëpërfshirëse të Gjumit të Good Samaritan Hospital në Los Anxhelos. Nëse dyshoni se keni çrregullime të gjumit, shkoni te mjeku. Të biesh në gjumë në mënyrë të papërshtatshme mund të ketë pasoja serioze – për shembull, nëse ndodh kur jeni pas timonit. Dhe nëse jeni i privuar kronikisht nga gjumiju jeni gjithashtu më të ndjeshëm ndaj kushteve kronike, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, diabetin, depresionin, kancerin dhe obezitetin.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles