Pse disa njerëzve nuk u pëlqen ushtrimet

Ne mendojmë se është e sigurt të themi se të gjithë do të donim të ishim ajo rosë me fat që hidhet në një rutine dhe shkon drejt lumturisë. Por më shpesh sesa jo, ne mbetemi duke ndjekur lartësinë e atij vrapuesi të pakapshëm, një hap të rrëmbyeshëm në të njëjtën kohë. Duke pasur parasysh të gjitha të dokumentuara mirë, Të ndjeheni mirë përfitimet e ushtrimevepse kaq shumë prej nesh po i tremben seancës së ardhshme të djersës?

E dhëna e parë qëndron në përzgjedhjen e ushtrimeve. Pyesni veten se sa ju pëlqen vërtet aktiviteti fizik që po bëni, sepse ndjenja sikur jeni të detyruar të ushtroheni mund të mohojë përfitimet e tij. Në hulumtimet e fundit, minjtë që u detyruan të vrapojnë në rutine ishin më të shqetësuar se minjtë të cilëve u lejohej të vraponin mbi rrotat e tyre sa herë që u pëlqente. Vrapuesit vullnetarë gjithashtu treguan më pak depresion dhe pafuqi, raportoi YouBeauty.com. Të dy grupet morën përfitime fizike – ata dogjën kalori dhe nivelet e tyre të fitnesit u rritën – por me kosto të konsiderueshme mendore.

Studimet mbi kafshët nuk përkthehen domosdoshmërisht drejtpërdrejt në botën njerëzore, por është e lehtë të imagjinohet se të urresh çdo sekondë të një stërvitjeje eliptike 45-minutëshe vetëm do t’ju bëjë të ndiheni të turpshëm për të më pas. Merrni pak kohë për të shqyrtuar rutinën tuaj të rregullt — dhe alternativat. Jo të gjithë janë një vrapues maratonë, ashtu si jo të gjithë janë jogi, dhe personaliteti juaj mund të ofrojë në fakt një pasqyrë të cilat metoda ushtrimesh ju pëlqejnë dhe cilat nuk ju pëlqejnë.

Nëse keni gjetur një rutinë që ju pëlqen dhe ende nuk po arrini aq lart, mund të mos shpenzoni mjaft kohë duke e djersitur atë. Rutinat me intensitet të lartë dhe ultra-efikase janë të shkëlqyera për ata prej nesh në një kohë të vështirë, por studimet tregojnë se kohëzgjatjet pak më të gjata përshtaten më mirë për të shkaktuar eufori. “Nga hulumtimi i disponueshëm, duket se ushtrimet e vazhdueshme (zakonisht 30 minuta ose më shumë), të qëndrueshme, ritmike, të përsëritura të llojeve të ndryshme (si vrapimi, vozitja, çiklizmi, etj.) mund të prodhojnë këto rezultate të dobishme psikologjike, të tilla si rritja e ndjenjave. e lumturisë” Jessica MatthewsMS, asistent profesor i shkencës së shëndetit dhe ushtrimeve në Kolegjin Miramar në San Diego dhe një trajner personal dhe trajner shëndetësor i certifikuar, i thotë HuffPost Healthy Living në një email.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles