Si të përfitoni sa më shumë nga bregdeti irlandez?

Nëse gjithmonë keni dashur të shihni Irlandën, nuk ka mënyrë më të mirë për ta bërë këtë sesa të planifikoni një udhëtim në bregdet. Por menjëherë lindin kaq shumë pyetje: cili bregdet?

Cili është sezoni më i mirë për një udhëtim? A duhet të kampoj apo të qëndroj në shtëpiza?

Ne kemi marrë të gjitha përgjigjet për këto pyetje dhe më shumë për ju, duke përfshirë një udhëzues të certifikuar për kuzhinën më të mirë irlandeze.

Cfare te sjelle

Ju mund të mendoni se duhet ta kuptoni ku ju do të shkoni përpara se të dini se çfarë të sillni. Por do të gaboni. Ndërsa ka dallime gjeografike dhe të motit midis katër zonave kryesore bregdetare të Irlandës (mund të mos e njihni as Jugun nga Veriu), Irlanda është një vend mjaft i vogël sa të zbatohet e njëjta listë paketimi. Dhe ka disa sende thelbësore që nuk mund të jeni pa.

Gjenerator diellor: Gjeneratorë diellorë janë një artikull i domosdoshëm udhëtimi nëse jeni duke shkuar në kamping, duke zbritur në tokë apo edhe duke kaluar një kohë të gjatë jashtë. Do t’ju duhet një mënyrë për të karikuar të gjitha pajisjet tuaja elektronike, për të gatuar dhe për të fuqizuar energjinë elektrike kur të perëndojë dielli në atë det të bukur irlandez.

Çantë shpine e lehtë: Do të bësh shumë shëtitje në Irlandë. Si tjetër do të shihnit disa nga mbetjet më të vjetra të qytetërimi njerëzor në botë? Në çantën tuaj të lehtë të shpinës, sillni të paktën një shishe me ujë, dylbi, disa shufra elektrike dhe një ndërrim çorape (nuk e dini kur do të bjerë shiu).

Xhaketë poshtë: Mund të jetë mjaft i ftohtë në Irlandë gjatë natës, madje edhe në verë. Poshtë është xhaketa ideale për t’u sjellë me vete, sepse është e lehtë dhe që merr frymë, por ju mban ngrohtë.

Ku të shkojnë

Ndërsa bregu lindor ka dy qytetet më të njohura të Irlandës, Dublinin dhe Belfastin, Perëndimi është vendi për të shkuar për një udhëtim bregdetar. Nga qytetet e mëdha si Limerick dhe Galway deri te xhevahiret më të vogla bregdetare si Tralee dhe Donegal, zhytuni në peizazhin e egër dhe mësoni për historinë e jashtëzakonshme të vendit. Ju gjithashtu mund të kapni një traget nga Doolin ose Galway për në ishujt magjepsës Aran.

Cfare te ha

Nuk e keni gabim të supozoni se kuzhina irlandeze përfshin shumë patate. Ata rriten gjatë gjithë vitit në mot të keq të Irlandës, por u bënë të njohura sepse janë ushqyese, të vështira për t’u vrarë dhe me kalori të dendura. Ka një arsye që ata i ndihmuan irlandezët të mbijetonin Uria e madhe.

Pjatat thelbësore që duhet të provoni në Irlandë janë petullat me patate, byreku i bariut, i cili përzien mish viçi të bluar (ose qengji) dhe perime në një lëng mishi të pasur, të mbështjellë me një kore djathi, dhe barmbrack, e cila është një ëmbëlsirë e mbushur me rrush të thatë. kek me fruta.

Kur të shkoni

Koha më e mirë për të vizituar Irlandën është vera kur moti ju lejon të jeni jashtë sa herë që dëshironi. Irlanda mund të jetë mjaft e ftohtë dhe dëshpëruese në dimër, por ju mund të ecni me biçikletë lart e poshtë bregdetit lehtësisht gjatë verës.

Hyni në frymën irlandeze

Udhëtoni në mënyrën irlandeze, domethënë me mikpritjen maksimale dhe me një dëshirë të pakujdesshme për jetën në zemrën tuaj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles