Si të keni një jetë seksuale të shëndetshme nëse keni herpes

Nëse kohët e fundit jeni diagnostikuar me herpes, nuk jeni vetëm. Një në gjashtë persona ka sëmundje seksualisht e transmetueshme (STD), sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Herpes gjenital shkaktohet nga një nga dy viruset: herpes simplex i tipit 1 ose 2. Ata me infeksion përjetojnë shpërthime të herëpashershme të plagëve të dhimbshme ose flluskave rreth organeve të tyre gjenitale.

Por jo të gjithë me herpes kanë simptoma, të cilat mund ta bëjnë të ndërlikuar ndalimin e përhapjes së STD. Në të vërtetë, një Studimi i prillit 2011 i botuar në Gazeta e Shoqatës Mjekësore Amerikane zbuloi se janë njerëzit që nuk e dinë se kanë virusin ata që janë në rrezik më të madh për ta transmetuar atë te partnerët e tyre.

Lajmi i mirë është: Ai është e mundur të ketë një seks i madh jeta kur ke herpes. “Nuk ju heq aftësinë për të qenë intim, por informon se si do të jeni seksual”, thotë Katherine Bettin, PhD, psikologe dhe e certifikuar. terapist seksual në Midlothian, Virxhinia. Lexoni për të mësuar se çfarë mund të bëni për të pasur një shëndet dhe seks të kënaqshëm jeta kur ke herpes.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles