5 hapa të thjeshtë për një darkë të shëndetshme me makarona

spot_img

Pavarësisht nëse po përpiqeni të humbni peshë ose thjesht hani në mënyrë të shëndetshme, makaronat priren të shihen si jashtë kufijve. Por nuk është e nevojshme t’i ndaloni plotësisht makaronat ose madje t’i vendosni ato në statusin e “cheat meal”; në fakt, një Studimi italian i publikuar në korrik 2016 në Ushqyerja & Diabeti ka zbuluar se ngrënia e makaronave lidhet me një rrezik të reduktuar të obezitetit.

Por para se të filloni të grumbulloni makaronat, mbani mend se porcionet që hanë italianët janë shumë më të vogla se ato që shihen në një pjatë darke në Shtetet e Bashkuara. Dhe ndërsa 23,000 pjesëmarrësit e studimit që hanin makarona rregullisht kishin më shumë gjasa të kishin një peshë trupore të shëndetshme, ata gjithashtu ndoqën një dietë mesdhetare.

Lajmi i mirë është se nëse në fillim jeni duke ndjekur një dietë të shëndetshme, atëherë spageti dhe qoftet, penne primavera dhe madje edhe lasagna mund të jenë të gjitha opsione të shëndetshme për t’i shtuar rotacionit tuaj të darkës. Çelësi është të zgjidhni përbërësit më të shëndetshëm – dhe përdorimi i disa nga truket e mëposhtme mund t’ju ndihmojë të ulni kaloritë dhe yndyrën pa humbur asnjë nga shija!

1. Zgjidhni makaronat e duhura

Le të fillojmë me bazat: vetë makaronat. Një faktor kyç që duhet mbajtur mend është se ju duhet të zgjidhni makarona të bëra nga drithërat.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles