Si ta përjetoni Milwaukee si një vendas në 2024

spot_img

Horizonti i qendrës së Milwaukee gjatë mbrëmjes
Postuar: 15.3.2024 | 15 mars 2024

Postimi i mëposhtëm i ftuar është nga miqtë e mi Adam nga faqja e internetit Duke u vulosur. Ai dhe gruaja e tij janë banorë për një kohë të gjatë në Milwaukee dhe, meqë nuk kam qenë kurrë, e kam ftuar për të ndarë disa këshilla rreth vizitës së qytetit.

Milwaukee është nënvlerësuar, për mendimin tim. Me pelqen!

Qyteti më i madh në Wisconsin dhe vetëm 1.5 orë në veri të Çikagos, është madhësia perfekte: jo shumë i vogël, jo shumë i madh. Ajo ofron ushqime dhe pije të shijshme, ekipe të shkëlqyera sportive dhe festivale argëtuese. Plus, është e përballueshme. Dhe mos harroni vendasit miqësorë!

Unë kam jetuar këtu gjithë jetën time, dhe gruaja ime ka jetuar këtu për 20 vjet. Ne kemi udhëtuar nëpër botë shumë herë, dhe kur erdhi koha për të mbjellë rrënjë dhe për të krijuar një familje, ne mund të kishim shkuar kudo. Por ne zgjedhim të kthehemi në shtëpi në Milwaukee, i cili ka kaq shumë për të ofruar.

Nëse doni të dini se si ta përjetoni atë si një vendas, këtu janë këshillat e mia të brendshme:

1. Qëndroni në qendër

Unë rekomandoj shumë të qëndroni në qendër të qytetit ose në Lagjen e Tretë. Këtu ndodhen shumica e atraksioneve të njohura. Hotelet mund të jenë pak më të shtrenjta se diku tjetër, por ju do të kurseni në kostot e transportit pasi gjithçka është e lëvizshme.

Këto janë dy hotele që më pëlqejnë:

2. Përfitoni nga udhëtimet falas

Milwaukee nuk ka një sistem metroje, por ka një shërbim të mahnitshëm të tramvajit falas të quajtur Hop, me ndalesa të shumta në qendër të qytetit dhe rreth zonës së Lagjes së Tretë. Thjesht ndizni dhe dilni – nuk nevojiten bileta ose rezervime! Hop shkon çdo 15 minuta gjatë orëve të pikut dhe çdo 20 minuta jashtë pikut dhe fundjavës. Klikoni këtu për hartën dhe orarin.

Këshillë e brendshme: Nëse po shkoni në një ngjarje sportive, shumë bare dhe restorante ofrojnë transport falas në American Family Field për lojëra dhe koncerte bejsbolli të Brewer, Terren Summerfest për festivale dhe koncerte, Forumi Fiserv për lojërat e basketbollit Bucks dhe ngjarje të tjera në qytet.

3. Hani si vendas

Tregu publik popullor gjatë natës në Milwaukee të gjallë, SHBATregu publik popullor gjatë natës në Milwaukee të gjallë, SHBA
Ju mund të mendoni se është e gjitha birra dhe djathi i Milwaukee (dhe nuk ka mungesë të tyre), por skena e ushqimit ka shumë më tepër për të ofruar. Milwaukee ka traditat e veta (ndonjëherë të çuditshme) ushqimore dhe ushqimet kryesore, si ButterBurgers dhe kremin e ngrirë.

Ka gjithashtu disa tregje të jashtëzakonshme, ku mund të shijoni disa nga ushqimet më të mira të qytetit nga shumë shitës, të gjitha në një vend dhe në një atmosferë argëtuese dhe të përballueshme. Këto janë dy nga të preferuarat e mia:

 • Salla e Tregut të Rrugës së Tretë – Ky është një destinacion që duhet vizituar, pasi ofron një vend për turistët dhe vendasit për të shijuar kuzhinën e larmishme të Milwaukee. Këtu do të gjeni kremin e ngrirë të lartpërmendur, plus pho, pica, burgers, sanduiçe artizanale, taco, hot dog, ushqime të gatuara në shtëpi, ramen, sushi, arepas dhe shumë më tepër – të gjitha me çmime të përballueshme.
 • Tregu Publik i Milwaukee – I vendosur në Lagjen e Tretë historike, ky treg i mrekullueshëm është vendi më i mirë për të mbrojtur një gamë të gjerë shitësish me produkte unike, oferta ushqimore dhe çifte pijesh. Është një vend unik për të përjetuar shijet e skenës së kuzhinës së Milwaukee-t, të gjitha nën një çati, dhe për t’u zhytur në kulturën vendase ndërsa bëni pazar ose kafshoni.

4. Kënaquni me shijet lokale

Duke festuar në Vanguard, një restorant në Milwaukee i njohur për salsiçet e tij të mahnitshme të bëra në shtëpiDuke festuar në Vanguard, një restorant në Milwaukee i njohur për salsiçet e tij të mahnitshme të bëra në shtëpi
Janë disa ushqime që duhet t’i provoni që (ndoshta për arsye të mirë) nuk do të gjeni shumë vende të tjera. Ato janë unike, të shijshme dhe në përgjithësi mjaft të përballueshme!

 • Gjizë djathi i skuqur thellë – Po, është një gjë, dhe ata janë të mrekullueshëm – porositni dhe na falenderoni më vonë. Birraria Lakefront është zgjedhja jonë kryesore.
 • Krem i ngrirë – Mund të duket si akullore, por është shumë më e pasur dhe më kremoze, me disa përbërës shtesë. Kopps është vendi më i mirë për të (dhe hamburgerë të shkëlqyeshëm) – dhe gjithashtu një nga ato vende që, nëse nuk shkoni, a e keni vizituar edhe Milwaukee?
 • Bratwursts – Një tjetër element kryesor i Milwaukee. Askush nuk i bën ato në një nivel më të lartë se Restorant Vanguard në lagjen Bayview. Është i njohur më së shumti për salsiçet e tij të mahnitshme të bëra në shtëpi, duke përfshirë opsionet vegane, me shumë prej tyre me një çmim të volitshëm prej nën 10 dollarë.

Në këtë listë, ne jemi përqendruar vetëm në të preferuarat e Milwaukee, por ushqimorët që duan të gërmojnë më thellë në skenën e kuzhinës mund të dëshirojnë gjithashtu të kontrollojnë listën tonë të plotë të restorantet më të mira në Milwaukee.

5. Eksploroni historinë e prodhimit të birrës

Ndërsa mikrobirraritë nuk janë saktësisht një prirje e re, Milwaukee ka filluar të prodhojë që para se të ishte mirë. Në një kohë, ajo prodhonte më shumë birrë se çdo qytet në botë. Kjo histori është e dukshme në të gjithë qytetin në birrari, restorante dhe bare.

Birraria Lakefront ofron ndoshta turneun më të mirë të fabrikës së birrës në qytet. Është shumë më argëtuese sesa thjesht të shikosh tanke me shkëlqim dhe të nuhasësh një kavanoz të athët të mbushur me hop. Udhërrëfyesit e turneut janë gazmor (disa janë fjalë për fjalë humoristë nga një klub lokal) dhe turneu juaj do të përfshijë katër mostra birre. Kjo është padyshim vlera më e mirë dhe turneu ynë i preferuar personal – plus, salla e birrës është shumë argëtuese. Udhëtimet janë super të njohura dhe shiten në fundjavë, ndaj këshillohet të blini bileta paraprakisht.

Nëse dëshironi të vazhdoni të provoni birra lokale, sigurohuni që të shikoni disa nga birraritë e mia të preferuara në Milwaukee:

 • Birra MobCraft – Kjo fabrikë birre ofron turne dhe gjithashtu ka një dhomë të madhe me pica të shijshme, si dhe IPA shumë të mira dhe birra të tharta.
 • Kompania e birrës Eagle Park – Ata nuk ofrojnë turne, por kanë një përzgjedhje të madhe të birrave të tharta unike.
 • Prodhimi i qytetit të mirë – Ka dy lokacione: ai në Eastside ofron turne, dhe ai në qendër të qytetit jo. Por kjo e fundit është pikërisht përballë Forumit Fiserv dhe një vend i mrekullueshëm për një birrë para një loje.

6. Bëni disa aktivitete të përballueshme

Riverwalk relaksues përgjatë lumit në Milwaukee, SHBARiverwalk relaksues përgjatë lumit në Milwaukee, SHBA
Milwaukee ka shumë më tepër për të bërë nga sa mund të shtrydhim në këtë faqe, por ne e kemi ngushtuar atë, duke u fokusuar në opsionet e domosdoshme dhe buxhetore (disa janë edhe falas!):

 • Plazhi Bradford – Ky është një park me rërë në brigjet e liqenit të Miçiganit. Merr një peshqir dhe shko për të notuar, bashkohu në një lojë volejbolli në plazh ose merr krem ​​kremi në MooSa’s ose drekë në The Dock Waterfront Bar & Grill.
 • Shëtisni në Milwaukee Riverwalk – Përjetoni zemrën e qytetit dhe zhytuni në kulturën e tij. Shumë nga dyqanet dhe restorantet më të mira të Milwaukee mund të gjenden përgjatë rrugës tre milje përgjatë të dy anëve të lumit Milwaukee.
 • Disk-golf në Milwaukee County Parks – Milwaukee ka 11 fusha golfi me disqe – gjashtë të plota (5 dollarë) dhe pesë praktike të shkurtra (falas).
 • Ecni me biçikletë në shtegun e gjetheve të lisit – Qarku Milwaukee ofron mbi 135 milje shtigje për çiklizëm, shumë prej të cilave shfaqin pamje piktoreske të liqenit të Miçiganit. Mund të gjeni hartën e shtegut këtu.
 • Fonz bronzi – Ndaloni për të bërë një fotografi me një skulpturë bronzi të Arthur Fonzarelli, i njohur si Fonz, nga Happy Days (një sitcom për një familje Milwaukee në vitet 1950).
 • Lojëra me lëndinë të brendshme në Sallën e Tregut të Tregut të Rrugës – Shijoni një shumëllojshmëri restorantesh unike dhe lojëra falas në ambiente të mbyllura, duke përfshirë Jenga gjigante, vrimë misri, dërrasë të përbashkët dhe simulatorë golfi. Është një vend argëtues, veçanërisht kur moti nuk është i mirë!

Pasi të keni pastruar këtë udhëzues, nëse keni nevojë të plotësoni ndonjë vend bosh në itinerarin tuaj, ne kemi një listë të thelluar që mbulon të gjitha gjëra për të bërë në Milwaukee.

7. Shijoni ditët e hyrjes falas

Disa nga atraksionet kryesore të Milwaukee mirëpresin vizitorët falas në ditë të caktuara. Shikimi i kalendarit mund t’ju shënojë bileta falas që përndryshe do ta kthenin grupin tuaj me qindra.

8. Ndjek orë të lira të lumtura

Për mirë ose për keq, njerëzit e Milwaukee-t shijojnë kohën e tyre argëtuese të ndërthurur me një ose tre birrë. Për të nisur një natë emocionuese në Milwaukee, drejtohuni drejt vendit ku shkojnë vendasit: gjeni një orë të mirë të lumturisë ose shkoni në një bar zhytjeje me kosto të ulët.

 • McGillycuddy’s – 1 $ rubinet, 2 $ birra artizanale, 4 $ binarët dhe miksera, dhe $5 meze (e martë-e premte, 15-19).
 • Pub irlandez i Mo’s – 2,72 dollarë drafte, 5 dollarë verëra (e martë–e enjte 16–18, të premteve 15–18); gjithashtu anijet falas të fabrikës së birrës.
 • Shtëpia e Brat Milwaukee – Specialet e orës së lumtur ndryshojnë çdo ditë (Hënë-Premte 15-18).

9. Eksploroni skenën e gjallë të artit publik

Shumë vende përreth qytetit kanë ekspozita të artit publik në shkallë të gjerë që mund t’i vizitoni falas. Shumica e këtyre pjesëve janë në disa nga zonat më argëtuese dhe më të modës. Këto janë disa nga të preferuarat tona:

 • Rrugica e maces së zezë – Një nga zonat më të mëdha kushtuar muraleve publike ndodhet pranë North Avenue, në lagjen Eastside. Përveç artit, do të gjeni edhe restorante të shkëlqyera, birrari dhe dyqane artizanale.
 • Skulpturë Milwaukee – Çdo vit, ky program i financuar nga qyteti shfaq skulptura nga artistë nga e gjithë bota në Wisconsin Avenue. Disa janë të përhershme dhe disa ndryshohen çdo vit, kështu që ka gjithmonë gjëra të reja për të parë.

***

Nga ushqimi te ditët e lira dhe bratwurst te birra, Milwaukee ka shumë gjëra për të bërë dhe parë me një buxhet. Shpresojmë se kjo listë do t’ju japë një ide të mirë se ku të filloni!

Hannah & Adam Lukaszewicz janë shkrimtarë udhëtimesh me kohë të plotë dhe drejtojnë faqen e internetit të udhëtimit Duke u vulosur, e cila u dedikohet udhërrëfyesve të dorës së parë në vendet e tyre të preferuara në mbarë botën. Kur ata nuk po udhëtojnë nëpër botë, Milwaukee është vendi ku do t’i gjeni dhe ata mbulojnë qytetin e tyre të lindjes në thellësi në faqen e internetit Milwaukee Insider. Ju mund t’i ndiqni aventurat e tyre në Instagram dhe rrjetet sociale @gettingstamped.

Rezervoni udhëtimin tuaj: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Gjeni një fluturim të lirë duke përdorur Skyscanner. Është motori im i preferuar i kërkimit sepse kërkon faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, në mënyrë që të dini gjithmonë se asnjë gur nuk po lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi kthen vazhdimisht çmimet më të lira për bujtina dhe hotele.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Dëshironi të udhëtoni falas?
Kartat e kreditit të udhëtimit ju lejojnë të fitoni pikë që mund të blihen për fluturime dhe akomodim falas – të gjitha pa ndonjë shpenzim shtesë. Shikoni udhëzuesi im për të zgjedhur kartën e duhur dhe të preferuarat e mia aktuale për të filluar dhe për të parë ofertat më të mira më të fundit.

Keni nevojë për ndihmë për të gjetur aktivitete për udhëtimin tuaj?
Merrni udhëzuesin tuaj është një treg i madh në internet ku mund të gjeni turne të lezetshme në këmbë, ekskursione argëtuese, bileta të linjës, guida private dhe më shumë.

Gati për të rezervuar udhëtimin tuaj?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor kur udhëtoj. Ata janë më të mirët në klasë dhe nuk mund të gaboni duke i përdorur në udhëtimin tuaj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles