Si një dietë vegane e ndihmoi një nënë 47-vjeçare të 3 fëmijëve të humbiste 100 kilogramë

spot_img

Mbipeshë gjatë gjithë jetës së saj, Nalida Besson, një “vegjetariane e ushqimit të padëshiruar” dhe e varur nga sheqeri, e vetë-përshkruar, jetoi me ushqime të përpunuara, të paketuara dhe të skuqura dhe nuk kishte ngrënë kurrë një sallatë.

Pavarësisht se vuan nga dhimbja gurët e tëmthit dhe sulmet e fshikëzës së tëmthit në vitet e fundit, ajo iu shmang mjekut të saj nga frika se diçka edhe më e rëndë nuk shkonte me shëndetin e saj. “Më dhemb i gjithë trupi, madje edhe lëkura,” kujton Besson, e cila peshonte 241 paund (lb) në peshën e saj më të rëndë. “Ajo ishte kur u frikësova.”

Ajo kishte bërë përpjekje të vogla për të humbur peshë duke hequr sode dhe lëngje, të cilat e ndihmuan të humbiste 25 paund; pas kësaj, humbja e saj në peshë ngeci. Megjithatë, në verën e vitit 2013 gjithçka ndryshoi.

“Isha shtrirë dhe djali im hyri për të folur me mua,” kujton Besson, i cili jeton në Boston dhe tre fëmijët e të cilit kanë nevoja të veçanta. “U ndjeva aq i sëmurë sa dukej se po e përgatisja për vdekjen time. Shikova fytyrën e tij të vogël të ëmbël dhe thashë me vete: “Po sikur të mos jem këtu për të dhe për vajzat e mia?” Vendosa se mjafton dhe më duhej të bëja një ndryshim. Përndryshe, nuk do të isha pranë fëmijëve të mi.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles