Ushqime të shëndetshme për zemrën që duhet të përfshini në dietën tuaj për diabetin

spot_img

Megjithëse diabeti është i njohur për ndikimin e sheqerit në gjak, gjendja në fakt ndikon në të gjithë trupin tuaj – duke përfshirë zemrën tuaj. Në fakt, njerëzit me diabet kanë pothuajse dy herë më shumë gjasa të vdesin nga një atak në zemër ose goditje në tru sesa njerëzit që nuk kanë diabet, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave. “Sheqeri i lartë i gjakut dëmton nervat dhe enët e gjakut në të gjithë trupin,” thotë Megan Porter, RD, CDE, një dietologe dhe edukatore e certifikuar e diabetit në Portland, Oregon. “Kur këto dëmtohen, ata nuk janë në gjendje të kryejnë funksionet e tyre normale.” Kjo mund të çojë në probleme të lidhura me zemrën si presioni i lartë i gjakut, kolesterol i lartedhe sëmundjet e zemrës.

Lajmi i mirë është se për shkak të diabetit dhe shëndetin e zemrës janë kaq të lidhura ngushtë, ka shumë hapa që mund të ndërmerrni për të ndihmuar në përmirësimin e të dyja kushteve shëndetësore. Përveç monitorimit të diabetit tuaj, duke marrë ndonjë të rekomanduar medikamente për diabetin dhe problemet e zemrës, dhe ushtrimet e rregullta, ngrënia e një diete të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të menaxhoni diabetin tuaj dhe shëndetin e zemrës suaj.

Një dietë e ekuilibruar mirë për diabetin dhe shëndetin e zemrës

Ndërsa nuk ka ndonjë specifikë dietë për njerëzit me diabet, një dietë e përgjithshme e ekuilibruar e ngjashme me dietën mesdhetare mund t’ju ndihmojë të mbani sheqerin në gjak brenda një kufiri të shëndetshëm.

Në fakt, në një studim të publikuar në vitin 2013 në New England Journal of Medicinestudiuesit zbuluan se kur njerëzit me rrezik të lartë për sëmundjet e zemrës – duke përfshirë disa me diabet – ndiqnin një dietë mesdhetare, rreziku i goditjes në tru ose vdekja kardiovaskulare u ul me 30 për qind krahasuar me atë të një grupi të ngjashëm që ndoqi një dietë me pak yndyrë. Ata që ndiqnin dietën mesdhetare përfshinin vaj ulliri dhe arra, ndërsa ata që ndiqnin dietën me pak yndyrë jo. Rezultatet treguan se dieta mesdhetare kishte një efekt të favorshëm në presionin e gjakut, peshën, ndjeshmërinë ndaj insulinës, kolesterolin dhe inflamacionin.

Porter rekomandon që të mbani parasysh udhëzimet e mëposhtme dietike kur menaxhoni diabetin dhe shëndetin e zemrës:

 • Hani 5 ose më shumë fruta dhe perime në ditë
 • Synoni që shumica e drithërave tuaja të jenë drithëra të plota, të tilla si buka me drithëra dhe drithëra integrale
 • Shijoni bishtajore dhe fasule çdo javë
 • Keni arra dhe fara përreth për një meze të lehtë mes vakteve
 • Zëvendësoni peshkun me vaj dhe shpendët pa lëkurë për shumicën e përzgjedhjeve të mishit
 • Synoni për vetëm 1 deri në 2 porcione mishi të kuq me shumë yndyrë në javë
 • Shijoni 2 deri në 3 porcione me zgjedhje të qumështit me pak yndyrë ose pa yndyrë në ditë, si një gotë qumësht, kos ose djathëra me pak yndyrë
 • Kufizoni ose shmangni ushqimet e përpunuaramish dhe artikuj me sheqer të shtuar, të tilla si mallra të pjekura, pije të gazuara dhe pije të tjera me sheqer të shtuar

Ushqime të shëndetshme për zemrën për të kërkuar

Kur bëhet fjalë për përfitimin më të madh për të dy diabeti dhe shëndeti i zemrës, ushqime të pasura me fibra dhe yndyrnat e shëndetshme janë fituesit. Ushqimet që janë veçanërisht të dobishme përfshijnë:

 • Bishtajoret si thjerrëzat, bizelet e ndara dhe fasulet Këto janë të larta në fibër e tretshme, e cila është e mrekullueshme si për diabetin ashtu edhe për shëndetin e zemrës. “Ushqimet e pasura me fibra të tretshme ndihmojnë në largimin e kolesterolit nga gjaku dhe gjithashtu zbërthehen në sheqer ngadalë,” thotë Porter, “duke e bërë një person të ndihet më i ngopur për më gjatë dhe duke çuar në një rritje më të ngadaltë të sheqerit në gjak.”
 • Bollgur Ashtu si bishtajore, tërshëra është e lartë në fibra të tretshme. Frutat dhe perimet përmbajnë gjithashtu fibra, kështu që për një nxitje shtesë, provoni të prisni disa fruta, si një banane, dhe t’i shtoni në tërshërën tuaj.
 • Peshk me yndyrë ose me vaj si salmoni, sardelet dhe toni Këta peshq janë të pasur me acide yndyrore omega-3, një lloj acidi yndyror i pangopur që mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit në trup.
 • Fara liri Kjo lloj farë, e cila vjen nga bima e lirit, është e pasur me fibra dhe acid alfa-linolenik, një lloj acidi yndyror omega-3. Fara liri mund të jetë një mënyrë e mirë për të marrë omega-3 nëse nuk ju pëlqen peshku. Megjithatë, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të shtoni farat e lirit në dietën tuaj, pasi mund të ndikojë në mjekimin e diabetit si insulina, sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Maryland, në Baltimore.
 • Arra, bajame dhe arra makadamia Në përgjithësi, arrat janë të mbushura me proteina, dhe këto arra të veçanta janë gjithashtu të larta në acide yndyrore omega-3 dhe yndyrna të pangopura, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq. Por meqenëse arrat janë të larta në kalori, sigurohuni që t’i hani ato vetëm në pjesë të vogla.
 • Avokadot Vendosja e avokados në bukë të thekur mund të jetë në modë këto ditë, por përfitimet shëndetësore të këtij fruti janë njohur prej kohësh. Avokadot përmbajnë fibra dhe yndyrna të shëndetshme, si dhe vitamina dhe minerale. Një studim i publikuar në vitin 2013 në Shqyrtime kritike në shkencën e ushqimit dhe të ushqyerit zbuloi se avokadot kishin përfitime për shëndetin e zemrës të ngjashme me ato të arrave, por me më pak se gjysmën e kalorive.
 • Manaferrat Jo vetëm që mundet boronica dhe luleshtrydhet e kënaqin dhëmbin tuaj të ëmbël, por ato mund të ndihmojnë edhe zemrën tuaj. Një studim i publikuar në vitin 2013 në Qarkullimi zbuluan se gratë që hanin tre ose më shumë racione boronica dhe luleshtrydhe çdo javë, i ulnin ato rreziku i sulmit në zemër me 32 për qind.
 • Vaj ulliri, vaj vegjetal dhe vaj kanola Gatimi me këto lloje vajrash mund të ndihmojë në rritjen e marrjes së yndyrave të shëndetshme. Ato janë të pasura me yndyrna të pangopura dhe të pangopura, të cilat, thotë Porter, mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

Mbushja me këto ushqime të shëndetshme dhe ndjekja e udhëzimeve për të ushqyerit e shëndetshëm, me shumë fruta dhe perime, mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të kënaqur – të gjitha duke përmirësuar shëndetin tuaj. “Ushqimet e shëndetshme për zemrën mund të ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak”, thotë Porter, “dhe një dietë e pasur me ushqime me bazë bimore mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen nën kontroll të presionit të gjakut.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles