Një udhëzues për përdorimin e copëzës së nikotinës

Megjithëse rreth 70 për qind e duhanpirësve duan të lënë duhanin, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, simptomat e nikotinë tërheqja, stresi dhe shtimi i peshës shoqëruese mund të pengojnë aftësinë e tyre për të hequr këtë zakon. (Nikotina është një ilaç veçanërisht i varur që është një përbërës në cigare; simptomat e tërheqjes përfshijnë dhimbje koke dhe ankth.) Lajmi i mirë është se ka shumë mjete në dispozicionin tuaj për t’ju ndihmuar të lini duhanin dhe të qëndroni në atë mënyrë – dhe kur i kombinoni ato, ato mund të të jetë edhe më efektiv.

Një nga këto mjete është copëza e nikotinës, një lloj i terapi zëvendësuese e nikotinës që funksionon duke lëshuar një dozë të matur të nikotinës në lëkurë, duke ndihmuar në largimin e duhanpirësve. varësia nga nikotina dhe zvogëlojnë efektet e tërheqjes së nikotinës. Ja çfarë duhet të dini për ta provuar vetë.

Ku mund të gjej një copëz nikotine?

Përpara se Administrata e Ushqimit dhe Barnave të miratonte shitjen pa recetë të copëzave të nikotinës në vitin 1996, ato ishin të disponueshme vetëm me recetë; tani mund të blini një furnizim në një shumëllojshmëri të gjerë dyqanesh, për rreth 4 dollarë në ditë.

Shumica e copëzave të nikotinës janë bërë për përdorim 24-orësh, thotë Humberto Choi, MD, një mjek pulmonolog në Klinikën Cleveland. Por disa njerëz mund të vendosin të heqin copëzën para se të shkojnë në shtrat, kështu që ata e veshin atë vetëm rreth 16 orë në ditë.

Lënia e copëzës për 24 orë të plota mund t’ju ndihmojë të siguroni një dozë të qëndrueshme nikotine, por mund të keni më shumë gjasa të përjetoni një efekt anësor si acarimi i lëkurës. Kompensimi është se disa njerëz që nuk e veshin copëzën gjatë natës mund të përjetojnë më shumë dëshirat për cigare ne mengjes.

Mënyra e duhur për të aplikuar një copë nikotine

Një copë nikotine duket shumë si një fashë ngjitëse dhe vjen në madhësi të ndryshme. Do ta vishni në mëngjes, në një pjesë të trupit të pastër, të thatë dhe relativisht pa qime midis qafës dhe belit – për shembull, në pjesën e sipërme të krahut ose në gjoks. Patch-i duhet të ndryshohet çdo ditë dhe kur aplikoni një të ri, sigurohuni që të zgjidhni një vend tjetër për të shmangur çdo acarim të lidhur me lëkurën.

Pasi të aplikoni një copë nikotine, do ta vishni vazhdimisht gjatë gjithë periudhës së dozimit. Për shkak se duhen disa orë që nikotina në copëzën të depërtojë në gjak, thotë Dr. Choi, ju mund të dëshironi të luftoni çdo dëshirë të menjëhershme me një copë çamçakëz nikotine ose një tabletë nikotine.

Njollat ​​e nikotinës zakonisht përdoren si pjesë e një programi tetë-javor të ndërprerjes së duhanit, i cili mund të ndjekë këtë model:

  • Javët 1-4: Ju do të vishni një copë nikotine që jep një dozë të fortë nikotine – për shembull, 15 deri në 21 miligramë (mg) në ditë.
  • Javët 5-8: Ju do të kaloni në një copëz më të dobët, një që mund të japë 5 deri në 14 mg në ditë.

Efektet anësore të copëzës së nikotinës

Shumica e duhanpirësve marrin lehtësim të vërtetë nga copëza e nikotinës – por ata gjithashtu mund të përjetojnë disa efekte anësore. Këto mund të përfshijnë:

  • Irritimi i lëkurës Lëkura e disa njerëzve mund të irritohet nën copëzën. Zgjedhja e një vendi të ri të lëkurës çdo ditë zakonisht ndihmon në zbutjen e këtij problemi; nëse vazhdon, mund të konsideroni të kaloni në një markë tjetër patch.
  • Çrregullime të gjumit Disa njerëz që përdorin patch-in raportojnë ndërprerje të gjumit të tyre, të tilla si ëndrra të gjalla, pagjumësi, dhe shqetësime të tjera. Nëse gjumi juaj ndikohet ende pas tre ose katër ditësh nga përdorimi i një copë nikotine, provoni ta hiqni copëzën pas 16 orësh për t’i dhënë pushim lëkurës tuaj.
  • Rrahje të shpejta zemre dhe marramendje Nëse kjo ndodh, ndaloni menjëherë përdorimin e patch-it dhe bisedoni me mjekun tuaj për kalimin në një patch me dozë më të ulët. Sipas një rishikimi kërkimor të publikuar në 2012 nga Bashkëpunimi Cochrane, terapia e zëvendësimit të nikotinës nuk rrit rrezikun e një duhanpirësi për të pasur probleme me zemrën nëse ai ose ajo ka një histori të sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, nëse ju bëj keni një histori të sëmundjeve të zemrës, sigurohuni që të përdorni një copëz nikotine nën drejtimin e mjekut tuaj.
  • Dhimbje dhe të përziera Kjo përfshin dhimbje koke, dhimbje muskujsh dhe të vjella.

Choi paralajmëron, megjithatë, se disa nga këto simptoma mund të mos jenë për shkak të terapisë zëvendësuese të nikotinës, por vetë tërheqjes së nikotinës. Pra, sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj për simptomat që po përjetoni; ai ose ajo mund t’ju ndihmojë të përcaktoni shkakun.

Raportim shtesë nga Maria Masters

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles