Si ndikojnë ndryshimet e motit në tiroiden tuaj

spot_img

Moti i ftohtë i dimrit mund të bëjë më shumë gjasa që ju të diagnostikoheni gabimisht me një rast të butë hipotiroidizmin edhe pse tiroidja juaj është në të vërtetë e shëndetshme.

Hipotireoza e lehtë, e njohur gjithashtu si hipotiroidizëm subklinik, ndodh kur funksioni i tiroides tuaj dëmtohet pak dhe gjëndër tiroide nuk është në gjendje të prodhojë mjaftueshëm hormon tiroide për të plotësuar nevojat e trupit tuaj.

Një studim i vitit 2013 sugjeron se ndryshimet natyrore sezonale në nivelet e hormoneve mund të bëjnë që disa mjekë të diagnostikojnë gabimisht njerëzit me hipotiroidizëm subklinik.

“Potencialisht mund të çojë në mbidiagnozë të hipotiroidizmit nëse mjeku nuk është i vetëdijshëm për atë që po ndodh me stinët,” thotë. David S. Cooper, MDprofesor i mjekësisë në sektorin e endokrinologjisë, diabetit dhe metabolizmit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins në Baltimore, i cili nuk është i lidhur me studimin.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles