Athina do të vendosë një taksë turistike?

spot_img

Kryeqyteti grek po shqyrton vendosjen e një takse të qytetit për turistët që vizitojnë Athinën. Ndërsa qyteti bëhet një destinacion popullor turistik, Kostas Bakojanis, kryebashkiaku i Athinës sugjeroi që një taksë e qytetit për turistët do të ndihmojë ekonominë.

Athina, e cila “ka 650,000 banorë të përhershëm dhe u shërben 3.5 milionë njerëzve në ditë”, është nën presion shtesë nga një fluks turistik, i tha Kostas Bakojanis Unionit të Bashkive dhe Komuniteteve, sipas gazetës Kathimerini.

“Më thuaj, si funksionon ai ekuacion?” tha ai, duke vënë në dukje se destinacionet turistike të njohura në Evropë, duke përfshirë Barcelonën, Brukselin, Berlinin dhe Romën, paguajnë një taksë të ngjashme për turistët.

Bakojanis akuzoi institucionet publike në Athinë për dështimin për të paguar faturat dhe taksat bashkiake.

“Ministritë nuk paguajnë detyrimet e tyre. Ata paguajnë dritat, ujin dhe telefonat e tyre, por nuk paguajnë komunën për plehrat e tyre apo ndriçimin e jashtëm. Ata nuk paguajnë taksa komunale”, tha ai.

Të dhënat nga Autoriteti i Statistikave Greke (ELSTAT) në shtator thanë se turizmi ishte një shtytës kryesor në Greqi me një rritje prej 7.7% të PBB-së në tremujorin e dytë, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021.

Greqia parashikon më shumë se 18 miliardë euro (18.5 miliardë dollarë) të ardhura nga turizmi për vitin 2022.

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles