Si humbja e peshës mund të ndryshojë diabetin e tipit 2

spot_img

“Diabeti i tipit 2 është konsideruar prej kohësh si i përjetshëm dhe progresiv i vazhdueshëm”, thotë autori kryesor i studimit. Roy Taylor, MD, drejtori i Qendrës së Rezonancës Magnetike në Newcastle. “Ky studim tregon saktësisht se si diabeti i tipit 2 mund të kthehet në të kundërt.”

Duke përdorur teste të detajuara metabolike dhe skanime MRI të zhvilluara posaçërisht, Dr. Taylor dhe kolegët e tij vunë re se nivelet e yndyrës në gjak, pankreasit, dhe mëlçia ishin anormalisht të larta te njerëzit me diabet të tipit 2. Por pas një programi intensiv për humbje peshe, të gjithë pjesëmarrësit ishin në gjendje të ulnin këto nivele yndyre.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles