Shtatzënia e virgjëreshës mund të ketë një shpjegim shkencor jashtëzakonisht të pazakontë

spot_img

Shtatzënia e befasishme e Charlotte, një gjilpërë që jeton në një rezervuar pa asnjë rreze mashkullore, ka mahnitur njerëzit në mbarë botën dhe ka ngjallur një interes të papritur për partenogjenezën, një term shkencor që në thelb do të thotë lindje e virgjër.

Charlotte, një lajka e rrumbullakët.
Charlotte, një gocë e rrumbullakët, në Aquarium and Shark Lab nga Team ECCO në Hendersonville, NC.Aquarium and Shark Lab nga Team ECCO / AP

Spekulimet në lidhje me lakrën kanë grumbulloi më shumë se 12 milionë shikime për një TikToker. Prezantuesi i emisionit të bisedave Jimmy Kimmel peshoi Konceptimi i dukshëm i papërlyer i Charlotte me një segment rreth rrezes, e cila banon në Aquarium & Shark Lab, në Hendersonville, Karolina e Veriut.

Ndërsa një lindje e virgjër tingëllon si një ngjarje e rrallë, ekspertët e partenogjenezës thanë se Charlotte ka kryer një mrekulli të jetës shumë më të zakonshme nga sa e kuptojnë shumica e njerëzve. Dhjetra specie – peshkaqenë zebra, kondorët e Kalifornisë dhe dragonjtë Komodo – mund të riprodhohen në mënyrë aseksuale përmes partenogjenezës. Shkencëtarët sapo kanë filluar të zbulojnë misteret e këtij fenomeni dhe një kuptim më i mirë i procesit mund t’i ndihmojë ata të shfrytëzojnë fuqinë e tij për ruajtje.

“Nuk ka asgjë të panatyrshme në lidhje me riprodhimin aseksual,” tha Mercedes Burns, një biolog në Universitetin e Maryland, Baltimore County, i cili studion konfliktin seksual te kafshët. Jovertebrorët ose peshqit po bëjnë gjëra të mahnitshme në jetën e tyre në mënyrë që të riprodhohen me sukses.

Fuqia mbi gungën e foshnjës së Charlotte filloi në fillim të këtij muaji, kur Laboratori Aquarium & Shark Lab njoftoi se gjilpëra ishte në pritje, duke sugjeruar në mediat sociale se ajo ose ishte mbarsur nga një peshkaqen që ndan kafazin e saj ose se ajo kishte zhvilluar këlyshë përmes partenogjenezës. .

Kevin Feldheim, një studiues në Muzeun Field të Çikagos, i cili është një ekspert i partenogjenezës, tha se teoria e ngopjes së peshkaqenëve mund të ketë ndihmuar ta bëjë Charlotte një të dashur mediatike, por nuk ka asnjë bazë në realitet, sepse ata janë të afërm gjenetikë kaq të largët.

“Divergjenca midis peshkaqenëve dhe thumbave është 350 milionë vjet. Dhe si krahasim, divergjenca midis njerëzve dhe platypusit është 180 milion vjet, “tha ai. “Shkencëtarët e peshkaqenëve nuk ishin vërtet të kënaqur me atë deklaratë për shtyp. Askush nuk do ta mendonte këtë si një opsion.”

Sapo rrezja të lindë të vegjlit, studiuesit do të duhet të vlerësojnë pasardhësit dhe të bëjnë teste gjenetike për të konfirmuar se janë rezultatet e partenogjenezës, që është shkaku i vetëm i mundshëm, tha Feldheim. Ai shtoi se konfirmimi do të jetë i rëndësishëm sepse elasmobranchs – një nënklasë peshqish që përfshin rrezet, peshkaqenë dhe patina – mund të ruajnë spermën e qëndrueshme për disa vite në një gjëndër të veçantë.

Shkencëtarët sapo kanë filluar të kuptojnë se sa specie mund të kryejnë partenogjenezën. Ai tha se dëshmia e parë bindëse e fenomenit në peshkaqenë u publikua në vitin 2007.

Feldheim tha se ai ka numëruar 15 lloje të elasmobrancheve ku partenogjeneza është vëzhguar nga shkencëtarët që atëherë.

Fenomeni është vërejtur në çdo klasë të kafshëve, me përjashtim të gjitarëve, të cilët kanë një mekanizëm që parandalon partenogjenezën.

“Gjenet përgjegjëse për zhvillimin në fazat e hershme të zigoteve duhet të vijnë nga sperma dhe veza. Nëse ato janë të pranishme vetëm në vezë, ajo zigot do të ndalojë zhvillimin e saj,” shpjegoi Burns, duke shtuar se gjitarët janë “të gjithë in” në riprodhimin seksual.

Forma e zakonshme e partenogjenezës ndodh gjatë mejozës, kur krijohen gametet (qelizat që krijojnë organizma të rinj në riprodhimin seksual). Kur prodhohen vezët, krijohen nënprodukte të quajtura trupa polare, të cilët përmbajnë informacion gjenetik.

Gjatë partenogjenezës spontane, vezët bashkohen me trupat polare për të krijuar një pasardhës të ri pa kontributin gjenetik të një prindi tjetër.

Shkalla në të cilën ekziston partenogjeneza në të egra mbetet e paqartë. Shpesh vërehet në kopshtet zoologjike, ku është më e lehtë për t’u dalluar sepse kafshët janë të ndara nga njëra-tjetra dhe shpesh të vetmuara.

“Femrat mbahen në akuariume anembanë botës, shpesh pa një mashkull, dhe nëse do të fillonin të vendosnin vezë, unë supozoj se akuariumet do t’i hidhnin ato, sepse ato nuk ishin pjellore,” tha Feldheim. “Tani është duke u studiuar pak më thellë në disa specie në mbarë botën, sepse ne kemi filluar të dimë se si është relativisht e zakonshme në një mjedis të robëruar.”

Procesi mund të jetë duke u zhvilluar te kafshët e egra me ritme të ngjashme, por është shumë më e vështirë për t’u zbuluar.

Pse vertebrorët kanë zhvilluar aftësinë për t’u riprodhuar në mënyrë aseksuale është pak mister.

Studiuesit gjetën një popullatë peshqish sharrash me dhëmbë të vegjël në Florida që mezi qëndronte lart, tha Feldheim. Studiuesit zbuluan se disa nga krijesat po riprodhoheshin përmes partenogjenezës.

“Kjo specie është në numër shumë më të ulët se sa ka qenë në të kaluarën. Është shumë e mundur që ato femra të mos mund të gjejnë një bashkëshort,” tha ai, gjë që do ta bënte partenogjenezën një “mënyrë rezervë” për t’u riprodhuar kur zgjedhjet janë të pakta.

Por, fenomeni është demonstruar edhe te peshkaqenë zebra kur bashkëshortët ishin në dispozicion.

Burns tha se është e mundur që partenogjeneza është një përgjigje ndaj reagimeve të mjedisit. Është gjithashtu e mundur që është thjesht një rast i lumtur i ndarjes së qelizave dhe një kujtesë se si jeta mund të sjellë dhurata të rastësishme dhe pak shpjegime.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles