Përbërsit:

500 gr shpageta
200 gr sallame kualitative
700 ml qumesht
6 luge miell
100 gr djathe kackavall
1 luge krip
1 luge vegete
melmesa(rigon,borzilok etj)
180 ml ajke e tharte(shmant)

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Udhëzimet;

Ne ujin qe vlon qesim shpagetat dhe ziejme 7-8 minuta.
Pasi zihen,kullojm enga uji dhe qesim 3-4 luge vaj ulliri dhe perziejme(nuk i shperlajme me uje te ftohet si zakonisht).
Sallamin e grijme ne copeza te vogla dhe fergojme ne nje ene te thelle.
Ne kete ene shtojme dhe 600 ml qumesht kurse ne 100 ml qumesht te ftohet tretim miellin dhe shtojme tek qumeshti qe vlon tashme.
Shtojme dhe melmesat dhe perzijme ne zjarre te ngadalshem derisa te trashet pak salca.
Pastaj shtojme kackavallin e grire ne rende(mundet edhe lloj tjeter djathi) dhe perzijme.
Salcen e shtojme ne enen me shpagetat ose ne pjate gjate servimit.

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak