Përbërësit

 • 250 gr shpageta
 • 2 karrota
 • 1 presh
 • 100 gr kaçkavall
 • 100 gr përshutë
 • 2 vezë
 • 3 decilitra qumësht
 • 2 copa djathë
 • 1 decilitër ajkë
 • 1 kungulleshë
 • 0,5 decilitra vaj
 • Erëza
 • Kripë
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Shpagetat zihen në ujë me kripë, kullohen dhe priten në copa të vogla.

Karrotat pastrohen dhe grihen trash nerende, kaçkavalli grihet gjithashtu ndërsa përshuta, kungullesha dhe preshi priten në shkonij të hollë.

Me pak vaj i fërgojmë karrotat, sat ë zbuten e pastaj shtohet preshi dhe kungullesha, perimet e fërguara i kullojmë nga yndyrat e tepërta.

Në enë të veçantë tunden vezët, qumështin, djathin e shkrirë dhe ajkën. I shtojmë shpagetat, kungulleshat, përshutën, preshin, karrotat dhe kaçkavallin.

Ia shtojmë erëzat e përziera sipas shijës dhe të gjitha përzihen ngadalë.

Kallëpat për muffina lyhen me vaj dhe i mbushim me masën e përgatitur, masën e pjekim derisa të skuqet, në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.