Përbërësit

 • 700 gr mish viçi
 • 1 paketim salsiçe
 • 6 rriska kaçkavall
 • 100 gr gjalpë
 • 2 lugë miell
 • 3 decilitra qumësht
 • 2 të verdhtë e vezës
 • 1 lugë mustardë
 • 0,5 decilitra vaj
 • Rigon
 • Erëza
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishi i viçit pritet në gjashtë copa biftek, pastaj secila copë pritet përgjysmë për së gjeri, hapet dhe rrihet me çekan druri.

Copave të mishit të përgatitur u shtohen erëza sipas shijës, pastaj u hedhet rigon, përmbi rigon vendoset nga një rriskë kaçkavall për tost dhe vendoset nga një salsiçe.

Copa e mishit t’holluar bëhen role dhe përforcohen me rrëmojëse, roletë e mbushura kaurdisen në vaj të nxehtë, derisa të skuqen.

Në një tenxhere të vogël shkrihet gjalpi, shtohet mielli dhe kaurdiset pakëz, pastaj gradualisht shtohet qumësht dhe përzihet gjatë tërë kohës, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Salca e përgatitur lihet të ftohet, e pastaj i shtohen mustarda, të verdhtë e vezëve dhe erëza sipas shijës.

Të gjitha përzihen mirë, roletë e fërguara renditen në tavën rezistuese ndaj zjarrit, të lyer me vaj, u derdhet përmbi salca e përgatitur dhe futen për t’u pjekur në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.