Përbërsit per çyftet:

 • 300 gr mish i bluar
 • 1 veze
 • 50 gr kackavall ne rende
 • Pak krip
 • 1 luge prezle(therrime buke)

Perbersit per salcen:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

 • 300 ml salce domatesh
 • 1 qepe
 • 2 luge miell
 • 1 luge e vogle sheqer
 • Pak krip,pak vaj
 • 300 gr shpageta

Udhezimet:

Perzijme mishin e bluar,vezen kackavallin e grire ne rende,kripen dhe prezlet.

Masen e perzijme dhe leme ne frigorifer per 30 minuta.

Me pas formojme cyftet dhe fergojme ne vaj nga te gjitha anet.

Ne nje tigan qesim qepen e grire dhe fergojme ne pak  vaj derisa te zbutet qepa.

Shtojme miellin,perzijme dhe shtojme salcen e domates,sheqerin  dhe kripen.

Pasi salca te vloje masa te trashet pak shtojem cyftet dhe vazhdojme me zierjen e dhe per 10 minuta.

Ne nje ene tjeter kemi zier shpagetat  dhe i kemi kulluar(gjithemone shpegaetat dhe makaronat i shperlani ne uje te ftohet pas zierjes ne menyre qe mos te ngjiten mes  veti).

Tani servojme shpagetat e ziera me salcen me cyftet

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak