Përbërësit

 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1 patate e vogël e prerë në kube të vogla
 • 1 qepë e vogël, e copëtuar
 • 1 degë selinoje e prerë në kube të vogla
 • 1 tas kungull të prerë në kube të vogla
 • 1 tas lakër jeshile
 • 1 tas supë pule
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • ¼ lugë çaji piper i kuq
 • 1 majë arrëmyshk
 • ¼ lugë çaji hudhër e grirë imët
 • 1 tas qumësht
 • kripë
 • piper
 • salcë kremoze (opcionale)

Hapat

 1. Në një tenxhere të thellë shkrini gjalpin dhe hidhni sasinë e vogël të miellit.
 2. Përzieni deri sa të fitoni një masë kremoze.
 3. Shtoni perimet, kungullin dhe lakrën jeshile dhe përzieni mirë ato.
 4. Shtoni edhe përbërësit tjerë të mbetur, përveç kremit.
 5. Zieni në temperaturë të ulët derisa patatja të zihet mirë.
 6. Në një përpunues të ushqimit apo blender, përzieni purenë.
 7. Transferojeni në një enë apo pjatë për servim dhe hidheni salcën kremoze sipër.
 8. Servojeni të nxehtë me bukë.
 9. Variant tjetër: ftoheni supën në frigorifer.
 10. Servojeni të ftohtë dhe me salcë kremi.
 11. Gjithashtu mund të përdorni spinaq nëse lakra jeshile nuk është në disponim.
 12. Një pikë salce pikante do të jepte një shije të ndryshme dhe shumë të shijshme./kosovarja/