Përbërësit

 • 800 gr mish viçi
 • 100 gr ajvar
 • 200 gr djathë
 • 2 vezë
 • 2 decilitra supë viçi
 • 250 gr kërpudha
 • 2 speca
 • 1 lugë miell
 • 0,5 decilitra vaj
 • 2 decilitra ajkë
 • Mëlmesa

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishi nga kosha e viçit pritet në 6 bifteke të hollë, t’hollohen me çekan druri dhe shtohen mëlmesa sipas shijës.

Djathi pritet në rriska të holla, kërpudhat priten në rriska ndërsa specat priten në shkopinj, vezët zihen pastaj qërrohen dhe priten në rrathë.

Biftekët lyhen me ajvar, mbulohen me rriska të djathit, renditen rrathët e vezëve palosen dhe përforcohen me rrëmojëse.

Biftekët e mbushur fërgohen, derisa të skuqen në vaj të nxehtë, pastaj mbi ta derdhet supa e viçit.

Vazhdohet me fërgim derisa të shterët gjysma e lëngut, biftekët nxirren nga saşca dhe lihen në vend të ngrohtë.

Në enë të veçantë në pak vaj i fërgojmë specat pastaj shtohen kërpudhat dhe fërgohen pakëz.

Në salcën ku është fërguar mishi shtohen ajka, specat e fërguar dhe kërpudhat, u hedhet përmbi pakëz miell, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe zihen pakëz.

Salca e përgatitur me kërpudha dhe speca derdhet biftekët e fërguar.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.