Shëndetlie ( Receta gatimi nga KuzhinaIme.al )

spot_img

Shëndetlie ( Receta gatimi nga KuzhinaIme.al )

Përbërësit

4 vezë + 1 të verdhë për lyerje nga sipër

500 gr miell

200 gr gjalpë

100 gr sheqer

1 filxhan çaji me mjaltë

1 filxhan çaji me arra

1 lugë kafeje me sodë buke

Pluhur arrash për sipër ëmbëlsirës

Shërbeti:

1 gotë ujë

2 gota sheqer

2 lugë me lëng limoni

Disa kokra karafili për aromë

Përgatitja

1

Hedhim miellin dhe hapim një gropë në mes të tij ku hedhim vezët, shtojmë gjalpin, sheqerin, mjaltin, i përziejmë.

2

Pas disa minutash punë me brumin shtojmë edhe sodën e bukës. I përziejmë mirë. Shtojmë arrat, e përziejmë masën mirë e mirë.

3

Marim tepsinë për pjekjes dhe e lyejmë me pak gjalp dhe pak miell.Hapim brumin. E pjekim për rrath 40 minuta në 140 gradë, e lemë deri sa pjesa sipër të marrë ngjyrë kafe të errët. E lemë të ftohet për rreth 20 minuta dhe e presim në copa. I hedhim sipër pluhurin e arrave.

4

Përgatisim shërbetin duke zier përbërësit. Shërbeti hidhet i nxehtë ndërkohë që shëndetlija duhet e ftohtë. Para se të shërbehet lihet të paktën për 8 orë që të ëmbëlsohet mirë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles