Kek me mollë “Milopita” ( Receta gatimi e dërguar nga Anila )

spot_img

Kek me mollë “Milopita” ( Receta gatimi e dërguar nga Anila )

Përbërësit

Për mbushjen:

5 ose 6 mollë

1 filxhan çaji me sheqer

200 gr gjalp ose margarinë

1 lugë gjelle me kanellë

Për brumin:

1 filxhan çaji me sheqer

3 vanilje të vogla ose një pako (varet nga vanilja që përdorni) – 1 e gjysëm filxhan çaji me miell që “fryhet vetë” (miell për ëmbëlsira)

5 kokrra vezë

Përgatitja

1

Lyejm tavën e pjekjes me gjalp

2

Lajmë mollët, i qërjomë, i presim në fet, i shtrojmë në tepsi

3

Në një tenxhere të vogël shkrijmë gjalpin, sheqerin dhe kanellën dhe jua hedhim sipër mollëve që shtruam në tavën e pjekjes.

4

Tundim vezët me rrahës elektrik,shtojmë sheqerin duke vazhduar me rrahësin elektrik, më pas shtojmë miellin dhe vaniljen dhe vazhdojmë i tundim për disa minuta

5

Brumin e formuar e hedhim mbi masën e mollëve me sheqer dhe kanellë.

6

E pjekim në furrë në 180 gradë për 30-35 minuta

7

Mbasi e vendosim në pjatelën e ëmbëlsirave mund ta sheqerosim me pluhur sheqeri sipas dëshirës Ju bëftë mirë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles