Embëlsira për festat ( Receta gatimi nga KuzhinaIme.al )

spot_img

Embëlsira për festat ( Receta gatimi nga KuzhinaIme.al )

Përbërësit

1 kg miell

1.4 kg sheqer

150 ml vaj luledielli

3 gota ujë

2 të verdha veze

1 lugë kafeje me sodë buke

Pasta e sheqerit:

440 gr sheqer pluhur

40 ml mjaltë

30 ml ujë

6 gr xhelatinë

Ngjyrues sipas dëshirave

Përgatitja

1

Përziejmë miellin me sodën e bukës, bëjmë një gropë në mes dhe shtojmë përbërësit e tjerë me rradhë duke e punuar masën, ujin në fund, brumi del i lëngshëm. Hedhim brumin në tavolinë dhe e hapim me anë të shkopit të kuzhinës, hapim një petë me trashësi 1.5 cm dhe e ndajmë në forma (si në foto). I vendosim në tavë me letër furre dhe I pjekim më 20 minuta në 250 gradë.

2

Mjaltin me pak ujë i tresim në një tenxhere dhe i ngrohim, shtojmë xhelatinën, i përziejmë për pak minuta, hedhim sheqerin pluhur, e përziejmë, e ndajmë në pjesë dhe shtojmë ngjyruesit për format e ndryshme, e punojmë në tavolinë deri sa të bëhet një formë plastike. Pasi ftohen ëmbëlsirat hedhim kremin dhe janë gati. Ju bëftë mirë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles