Seavey tani ka më shumë fitore në Iditarod, por gara historike e Alaskës është dëmtuar nga 3 vdekje të qenve me sajë

spot_img

ANCHORAGE, Alaska – vjetor i Alaskës Garë me sajë të qenve Iditarod përfundoi me një fitore të epokave: Një nga emrat më të mëdhenj të sportit erdhi nga prapa pas një sulmi të altarit për të fituar për të gjashtën herë të paprecedentë konkursin rraskapitës, ditësh.

Por fitorja me rekord të Dallas Seavey të martën vonë u errësua nga vdekja e tre qenve në garën e historisë së durimit të këtij viti në shkretëtirën e Alaskës dhe thirrjet e rinovuara nga një grup për të drejtat e kafshëve për të ndaluar garën. Një qen i katërt, një nga Seavey, ishte i plagosur rëndë nga një dre në shteg.

Seavey, 37 vjeç, përfundoi Iditarod-in e 51-të në 9 ditë, 2 orë, 16 minuta dhe 8 sekonda dhe fitoi pak më shumë se 55,000 dollarë për vendin e parë. Ndërsa iu afrua vijës së finishit, ai u hodh nga sajë dhe vrapoi me qentë e tij, duke pompuar grushtat. Pasi arriti në vijën e finishit, ai përqafoi secilin qen të ekipit të tij – dhe ata i dhanë puthje të ngathëta me qen ndërsa u ulën në podiumin e fituesit.

“Kjo duhej të ishte e vështirë,” i tha Seavey turmës. “Duhet të ishte e veçantë, duhej të ishte më shumë se thjesht një Iditarod normal, dhe për mua ishte”.

Iditarod Trail Dog Sled Race i çon ekipet njerëzore dhe qensh nëpër 1000 milje shkretëtirë në një shteg që përshkon dy vargmale, lumin Yukon dhe një pjesë të detit të ngrirë Bering përpara se të përfundojë në qytetin e Gold Rush të Nome në jug të Rrethi Arktik.

Por vdekja e qenve në tre skuadra të veçanta, dy të udhëhequra nga mushers fillestarë dhe një i tretë në Iditarod-in e tij të dytë, hodhi poshtë garën pasi Iditarod i dha fund një serie pesëvjeçare pa vdekje qeni. Pesë qen gjithashtu ngordhën dhe tetë u plagosën përplasje me makinat e borës gjatë stërvitjes para garës në shtigje me përdorim të përbashkët.

Njerëzit për Trajtimin Etik të Kafshëve, kritiku më i zëshëm i Iditarod, u bëri thirrje zyrtarëve që t’i jepnin fund garës njëherë e përgjithmonë.

“Iditarod është turpi i Alaskës”, tha në një deklaratë nënpresidentja Ekzekutive e PETA, Tracy Reiman. “Sa qen të tjerë duhet të vdesin përpara se kjo të ndalojë? Jeta e qenve vlen më shumë se kaq.”

Iditarod nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Mushers Issac Teaford, nga Salt Lake City dhe Hunter Keefe, nga Knik, të dy e lanë vullnetarisht kursin pasi qentë e tyre ngordhën, ose do të rrezikonin të largoheshin nga marshalli i garës, sipas rregullave të Iditarod.

Qeni i tretë në ekipin e rishtar Calvin Daugherty u rrëzua në shteg rreth 10 milje përpara se të arrinte pikën e kontrollit në fshatin Shaktoolik. Është planifikuar një nekropsi dhe Daugherty gjithashtu gërvishti.

Një mor plagosi rëndë një nga qentë e Seavey në një sulm në gjurmët herët. Seavey e qëlloi dhe vrau altën me një pistoletë dhe e nxori atë. Rregullat e garës kërkojnë që çdo kafshë e madhe e gjahut e vrarë në mbrojtje të jetës ose pronës të fshihet përpara se kërpudha të lëvizë përpara. Por për shkak se ai shpenzoi vetëm 10 minuta për të hequr qafe altin, zyrtarët e garës i dhanë Seavey-t një penallti prej dy orësh.

Seavey dhe ekipi i tij u rikthyen dhe deri të martën në mëngjes ata patën një epërsi prej tre orësh ndaj konkurrentit të tyre më të afërt përpara se të arrinin fitoren më vonë gjatë ditës.

“Kur shikoni 1000 milje nga ajo që këta qen sapo mbuluan, sfidat me të cilat u përballën, nuk mund ta gëlltisni atë me një kafshim, por ne mund të kemi një hap të mirë në të njëjtën kohë,” tha ai për qentë e tij. “Dhe nëse mund të vazhdoni ta bëni këtë, kjo të çon në diçka.”

Emri i Seavey gjendet në të gjithë librin e rekordeve Iditarod. Në vitin 2005, ai u bë kampioni më i ri që vrapoi në garë, dhe në 2012, kampioni më i ri i saj.

Seavey gjithashtu fitoi kampionatin Iditarod në 2014, 2015, 2016 dhe 2021. Ai më parë kishte qenë i barabartë me Rick Swenson tashmë në pension me pesë tituj secili. Swenson fitoi Iditarod në 1977, 1979, 1981, 1982 dhe 1991.

Historia familjare e Seavey është thellësisht e ndërthurur me Iditarod. Gjyshi i tij, Dan Seavey, ndihmoi në organizimin dhe drejtimin e Iditarod-it të parë në 1973, dhe babai i tij, Mitch Seavey, është një kampion tre herë.

Dallas Seavey pothuajse mori një rrugë tjetër në botën e sportit. Ai ishte i pari Alaskan që fitoi një kampionat kombëtar të mundjes së SHBA-së kur mori titullin Gregco-Roman në 125 kilogramë në 2003 dhe u stërvit për një vit në Qendrën Olimpike të Trajnimit të SHBA-së përpara se tronditjet ta çonin atë të kthehej në mushing.

Iditarod filloi më 2 mars për 38 mushers me një vrapim ceremonial në Anchorage, e ndjekur nga fillimi konkurrues më 3 mars në Willow, rreth 75 milje në veri të Anchorage. Shtatë mushers u larguan nga gara këtë vit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles