Balena e spermës ngordh pas plazhit të rrallë përgjatë bregut të Gjirit të Floridës

spot_img

VENICE, Fla. – Në një dukuri të rrallë përgjatë bregut të Gjirit të Floridës, një i madh balenë e spermës që tërhoqi vëmendjen kombëtare pasi u ul në një bar rëre vdiq të hënën, thanë zyrtarët e shtetit për kafshë të egra.

Balena ishte e gjatë rreth 44 metra, afërsisht sa një autobus i madh shkollor. Ajo peshon deri në 70,000 paund, thanë zyrtarët.

Policia dhe zyrtarët e kafshëve të egra filluan të përpiqen të dielën në mëngjes për të çliruar balenën mashkull në plazhin e Venecias, Florida. Në atë mbrëmje, balena po vuante nga vështirësitë në frymëmarrje dhe vdiq rreth orës 3 të mëngjesit të së hënës, sipas Komisioni për Ruajtjen e Peshkut dhe Botës së Egër në Florida.

“Sot, biologët do të mbledhin mostra për të provuar të përcaktojnë shkakun e sëmundjes dhe vdekjes dhe për të kuptuar më mirë shëndetin e balenave të spermës dhe historinë e jetës,” tha FWC në një deklaratë.

Procesi pritej të zgjaste me javë të tëra.

Një balenë sperme e plazhuar në një bar rëre jashtë plazhit përgjatë bregut të Gjirit të Floridës në Venecia
Një balenë sperme e plazhuar në një bar rëre jashtë plazhit përgjatë bregut të Gjirit të Floridës në Venecia të dielën.Qyteti i Venecias Florida nëpërmjet AP

Megjithëse ka rreth 1,100 balena spermatozoide në Gjirin e Meksikës, ato zakonisht gjenden në ujëra të thella dhe rrallë ndodhin afër bregut. Vetëm disa bllokime të tilla ndodhin çdo vit në juglindje të SHBA-së, sipas Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës.

Laura Engleby, shefja e degës së gjitarëve detarë për rajonin juglindor të NOAA, tha në një konferencë shtypi se balena e fundit e spermës që plazhi përgjatë Gjirit ndodhi në vitin 2008.

“Ne zakonisht nuk i shohim ata. Kjo është një ngjarje e rrallë”, tha Engleby, duke shtuar se balena dukej “shumë e hollë” dhe ka shumë të ngjarë të ishte shumë e sëmurë. Testimi i mostrës do të përcaktojë shkakun e vdekjes.

“Ndonjëherë nuk do t’i dimë rezultatet e tyre për muaj të tërë,” tha ajo. “Ndonjëherë është e qartë menjëherë.”

Balenat e spermës janë të listuara si një specie e rrezikuar në SHBA

Përfundimisht, kufoma e balenës ka të ngjarë ose të tërhiqet në det, të çohet në një deponi ose të varroset, thanë zyrtarët. Fillimisht u vlerësua nga policia të ishte 70 këmbë e gjatë përpara se të përcaktohej se ishte më e shkurtër në gjatësi.

Venecia është rreth 75 milje në jug të Tampa.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles